Elevii vin din vacanță pentru a intra în evaluări


 

 

Evaluarea națională a elevilor de clasele a II-a, a IV-a și a VI-a se va desfășura în luna mai 2019.  Este vorba despre testări care nu se trec în catalog, cu subiecte concepute de Ministerul Educației pe modelul testelor PISA, în urma cărora învățătorii trebuie să realizeze planuri de învățare personalizate fiecărui elev cu lacune, pentru ridicarea nivelului. Potrivit calendarului aprobat de Minister, elevii de clasa a II-a vor susține evaluarea națională în perioada 7 – 10 mai 2019.

Evaluările sunt în lege din 2011 și sunt organizate la nivel național de 4 ani. Un  obiectiv al acestor evaluări este de a le arăta părinților gradul de pregătire al copiilor în fața unor subiecte făcute de altcineva decât profesorul de la clasă. Rezultatele sunt confidențiale, fiind comunicate părinților individual.

Calendar Evaluare Națională la finalul clasei a II-a 2019

7 mai 2019: Limba română – Scris
7 mai 2019: Limba maternă – Scris
8 mai 2019: Limba română – Citit
8 mai 2019: Limba maternă – Citit
9 mai 2019: Matematica
10 mai 2019: Limba română pentru minoritățile naționale – Scris-Citit

 

Calendar Evaluarea Națională la finalul clasei a IV-a 2019

14 mai 2019: Limba română
15 mai 2019: Matematică
16 mai 2019: Limba maternă

Calendar Evaluarea Națională la finalul clasei a VI-a 2019

22 mai 2019: Limba și comunicare
23 mai 2019: Matematică și Științe ale Naturii

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.