CNTV-ul și Șc. Gim. ”Antonie Mogoș” Bălești, primele două medii la Evaluarea Națională


 

 

La  examenul de Evaluare Națională din Gorj s-au înscris 2931 de elevi, dintre care 1900 au obținut medii peste 5.Potrivit reprezentanților IȘJ Gorj, din cei 2931 de elevi înscriși, 122 au absentat, iar un elev a fost eliminat de la proba de matematică, după ce i-a sunat telefonul în timpul examenului.

Statistica rezultatelor înainte de contestații este următoarea: 98 de elevi au luat note între 1-1,99, 163 între 2-2,99, 266 între 3-3,99, 382 între 4-4,99, 406 între 5-5,99, 460 au obținut rezultate între 6-6,99, 440 între 7-7,99, 384 între 8-8,99, 209 între 9-9,99, dar și o medie de 10.

Alexandru Ștefan Ișfan și Monica David, primele două medii pe județ Alexandru Ștefan Ișfan, elev al CNTV Târgu-Jiu, a obținut singura medie de 10 la examenul de Evaluare Națională. Acesta este fiul inspectorului școlar general adjunct, Ion Ișfan. Elevul a fost urmat de Monica David, absolventă a clasei a VIII-a a Școlii Gimnaziale ,,Antonie Mogoș”, care a obținut media 9,97 și nota 10 la proba de matematică. ,,Eleva Monica David de la Școala Gimnazială ,,Antonie Mogoș”, Structură Cornești, a reușit o performanță uriașă, media 9,97 și locul II pe județ, după elevul Alexandru Ișfan de la CNTV cu media 10.00.De menționat că și eleva Denisa Popa, colegă de clasă, a obținut media 9,75 la același examen. Ambele eleve au obținut nota 10.00 la proba Matematică, acolo unde colegii lor au obținut și rezultate slabe. Felicitări pentru rezultatele școlare deosebite!”, este mesajul apărut pe pagina de Facebook a  Școlii Gimnaziale ,,Antonie Mogoș”.

Rezultatele finale de la Evaluarea Națională vor fi afișate sâmbătă.

Calendarul de admitere la liceu:

3 – 7 iulie 2019 – Elevii de clasa a VIII-a vor completa fișele de înscriere la liceu

4 – 8 iulie 2019 – Elevii și părinții verifică fișele de înscriere la liceu și corectează eventualele greșeli în baza de date computerizată

12 iulie 2019 – Repartizarea computerizată la liceu a absolvenților clasei a VIII-a Media de admitere la liceu, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la Evaluarea Națională (contează în proporție de 80%), și media generală de absolvire a claselor a Va – a VIII-a (20%).

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.