Salariile profesorilor ar putea crește conform legii în 2022


 


Noul ministru al Finanțelor, Florin Câțu, a declarat că actualul Guvern a construit bugetul de anul viitor ”în funcție de legislația în vigoare”, acolo unde este prevăzut că salariile cadrelor didactice cresc la nivelul grilei din 2022. Ar trebui să avem o creștere de la 1 ianuarie și alta de la 1 septembrie 2022.

Guvernul Orban pare decis să respecte legislația în vigoare care prevede creșteri salariale pentru cadrele didactice. Potrivit legislației existente, de la 1 ianuarie 2020 – 25% din diferența rămasă până la grilă iar de la 1 septembrie 2020 – restul până șla salariile de bază prevăzute de lege pentru anul 2022.
Astfel, ”de la 1 septembrie 2020 va avea loc aplicarea devansată, în trei etape, a nivelului de salarizare stabilit pentru anul 2022 în Legea-cadru nr. 153/2017. Modificarea va viza personalul didactic auxiliar, personalul didactic de conducere, de întrumare și control din învățământ”, potrivit textului citat.
După alineatul (4) al articolului 38 din Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările și completările ulterioare, s-a introdus un nou alineat, alin. (4^1), cu următorul conținut:
(4^1) Prin excepție de la prevederile alin. (4), personalul didactic de predare, personalul didactic auxiliar, personalul didactic de conducere și personalul de îndrumare și control din învățământ, beneficiază
a) începând cu 1 ianuarie 2019 de prima tranșă de ¼ din diferența dintre salariul de bază prevăzute de lege pentru anul 2022 și cel din luna decembrie 2018;
b) începând cu 1 ianuarie 2020 de a doua tranșă de ¼ din diferența dintre salariul de bază prevăzute de lege pentru anul 2022 și cel din luna decembrie 2018;
c) începând cu 1 septembrie 2020 de salariile de bază prevăzute de lege pentru anul 2022.”

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.