Vacanța forțată a elevilor se prelungește cel puțin până la 15 mai 2020


 

Președintele României, Klaus Iohannis, a anunțat, luni, că starea de urgență va fi prelungită cu 30 de zile, până la jumătatea lunii mai, întrucât țara noastră nu a atins vârful epidemiei și nu este un moment potrivit să relaxăm restricțiile. Având în vedere acest anunț, este limpede că nici cursurile nu vor fi reluate mai devreme de luni, 18 mai 2020.

Astfel, copiii s-ar putea întoarce în școli și grădinițe peste o lună și jumătate, asta în cazul fericit în care starea de urgență nu va mai fi prelungită și va fi suspendată și măsură închiderii unităților de învățământ. Să nu uităm că, luna trecută, cursurile au fost suspendate cu câteva zile înainte de declararea stării de urgență.

Ministerul Educației și Cercetării este așteptat să anunțe noul calendar de desfășurare al anului școlar, cea mai optimistă fiind varianta cu 18 mai 2020 cu revenirea la școală. Elevii se vor afla la școală în lunile iunie și iulie iar examenele naționale se vor desfășura în luna iulie 2020.

 

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.