5 medalii internaționale de argint pentru elevii de la CNET


Anul acesta a avut loc cea de-a 42-a ediție a concursului internațional de programare American Computer Science League (http://www.acsl.org/), unde au participat peste 300 de echipe din Statele Unite, Canada, Europa, Africa și Asia la diferite secțiuni.
Competiția ACSL oferă o oportunitate educațională unică și interesantă pentru toti elevii si profesorii pasionați de calculatoare. Problemele concursului îi motivează pe elevi să studieze subiecte (probleme) care nu sunt abordate în programa școlară și să aprofundeze mult mai eficient curricula propusa la disciplina informatica, atat mai nivel primar si gimnazial cat si la nivel liceal.
Etapa internațională a concursului ar fi trebuit să se desfășoare la Windsor, Connecticut, SUA. Având în vedere situația, anul acesta competiția a avut loc online, si a avut peste 1200 de participanti.
Colegiul Național “Ecaterina Teodoroiu” din Târgu-Jiu a avut în competiție 10 elevi la două divizii: junior și intermediate, iar ambele echipe s-au calificat în finală – All-Star. Finala a avut loc sâmbătă, 23 mai 2020, elevii CNET au obținut rezultate excelente, iar toți cei cinci participanți la categoria Junior au obținut medalii de argint.

Iată cele două categorii:
Junior Division
1. Robert Marius Cocoroadă
2. Mihai Runceanu
3. Lucia Bianca Tudorache
4. Adrian Constantin Lungu
5. George Gabriel Văduva
Intermediate Division
1. Alexandru Marian Ciobotea
2. Alex Dobrițan
3. Andrei Daniel Lungu
4. Dorel Cristian Șorop
5. Cristian Gabriel Vlădoiu

Coordonatorul elevilor de la CNET a fost chiar directorul adjunct al unității, Mihaela Runceanu.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.