Multe contestații la concursul de acordare a gradațiilor de merit în Gorj


36 de cadre didactice din Gorj au contestat punctajele obținute la concursul pentru acordarea gradațiilor de merit. Contestațiile depuse vor fi soluționate până la sfârșitul lunii, iar rezultatele finale ale concursului vor fi afișate la avizierul și pe site-ul Inspectoratului Școlar Județean Gorj.

La concursul pentru acordarea gradației de merit au participat personalul didactic de predare, de conducere, de îndrumare și control din învățământul preuniversitar de stat angajat cu contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată sau pe perioadă determinată, cu o vechime în învățământul preuniversitar de cel puțin cinci ani, cu calificativul ,,Foarte bine” în fiecare an școlar din perioada evaluată și care a dovedit performanțe deosebite în: activitatea didactică cuantificată în rezultatele elevilor, inovare didactică, în pregătirea preșcolarilor sau a elevilor, în pregătirea elevilor distinși la competiții școalare, în perioada 1 septembrie 2014 – 31 august 2019, prevenirea şi combaterea abandonului şcolar şi a părăsirii timpurii a şcolii, în integrarea copiilor cu cerinţe educaţionale speciale şi/sau tulburări de învăţare în învăţământul de masă, în progresele şcolare ale elevilor în risc de abandon şcolar, în iniţierea şi managementul unor proiecte şcolare care au condus la consolidarea culturii şcolare centrate pe progres, cooperare şi incluziune. La concurs mai poate participa și personalul didactic auxiliar din învăţământul preuniversitar de stat, angajat cu contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată sau pe perioadă determinată, cu o vechime în învăţământul preuniversitar de cel puţin 5 ani, cu performanţe în activitate, în perioada 1 septembrie 2014 – 31 august 2019, şi calificativul ,,Foarte bine” în fiecare an şcolar din perioada evaluare.

În 2020 la concursul pentru obținerea uneia dintre cele 118 gradații de merit disponibile la nivelul județului Gorj s-au înscris 217 de cadre didactice. Lista cu punctajele inițiale acordate în urma evaluării dosarelor candidaților înscriși la concursul pentru acordarea gradațiilor de merit a fost afișată pe 10 iulie, iar candidații nemulțumiți au putut depune contestații în perioada 13 – 17 iulie 2020. Conform calendarului de desfășurare a concursului, termenul pentru soluționarea contestațiilor de către comisia de contestații, validarea rezultatelor finale ale concursului de către consiliul de administrație al inspectoratului școlar și afișarea acestora la avizierul și pe site-ul inspectoratului școlar este 30 iulie 2020.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.