Un inspector școlar cu COVID-19, cel puțin doi inspectori școlari în izolare


Un inspector școlar din Gorj a fost confirmat cu coronavirus. Ieri, ancheta epidemiologică la Inspectoratul Școlar Județean (IȘJ) Gorj era încă în desfășurare, dar, ca primă măsură, ceu doi colegi de birou ai inspectorului confirmat cu COVID-19 au intrat în izolare. Au mai fost confirmate cazuri de coronavirus în alte două unități de învățământ din județ.

Confirmarea privind diagnosticul inspectorului școlar a venit în cursul zilei de miercuri, 30 septembrie 2020. ,,Avem un inspector școlar confirmat cu coronavirus. Alți doi inspector școlari, colegi de birou cu dânsul, vor intra în izolare. Ancheta este încă în desfășurare”, a declarat presei inspectorul școlar Nicolae Negrea. Un alt caz de coronavirus a mai fost confirmat zilele acestea și în rândul elevilor gorjeni. Este vorba despre un elev de la Școala Gimnazială ,,Ecaterina Teodoroiu” din Târgu-Jiu. După confirmare, întreaga clasă din care acesta face parte a intrat în scenariul roșu. A crescut, de asemenea, și numărul cadrelor didactice confirmate cu coronavirus. Cel mai recent caz de acest gen este cel al unui profesor de la Școala Gimnazială Drăguțești. Circa 100 de elevi de la unitatea de învățământ respectivă, care au intrat în contact cu cadrul didactic, vor intra în izolare. Conform ultimelor date centralizate de Inspectoratul Școlar Județean Gorj, numărul total al elevilor din județul nostru aflați în izolare depășește cifra de 500.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.