Gheorghe Nichifor continuă ca vicepreședinte al C.J. Gorj


Profesorul și istoricul Gheorghe Nichifor, vicepreședinte în exercițiu al Consiliului Județean Gorj, va continua în această funcție și în mandatul 2020-2024. Practic avem în această renominalizare o recunoaștere a muncii depuse de ilustrul dascăl pe altarul culturii gorjene pe care o slujește de aproape patru decenii.

Cosmin Popescu a câștigat un nou mandat de președinte al Consiliului Județean Gorj, iar PSD a avut un avans de peste 21.000 de voturi, în alegerile de duminica trecută, pentru posturile de consilieri județeni, astfel că are majoritate, fără să fie nevoie de vreo alianță. 16 mandate au social-democrații în Consiliul Județean Gorj, iar în această situație, cei doi vicepreședinți, anunțați înainte de începerea campaniei electorale sunt Gheorghe Nichifor și Cristinel Rujan.

Alături de Cosmin Popescu, cei care au obținut un mandat de consilier în cadrul Consiliului Județean Gorj din partea PSD sunt: fostul prefect Cristinel Rujan, medicul ortoped Bogdan Niculescu, actualul vicepreședinte al instituției, profesorul Gheorghe Nichifor, profesorul Dorin Tașcău, directorul Colegiului Național „Tudor Vladimirescu”, secretarul general al PSD Gorj, Anca Bordușanu, fostul președinte al CJ Gorj, Ion Călinoiu, liderul Sanitas, Valentin Popa, inginerul Marius Negru, angajat al Hidroelectrica, fostul primar al municipiului Motru, Dorin Hanu, fostul director al Minprest Serv SA, Gabriel Giorgi, inginerul Gheorghe Bucălăete, Constantin Ștefan, angajat al CE Oltenia,, Nelu Pavel, unul din liderii romilor, Mihai Istrate, directorul Liceului Tehnologic Țicleni, Dragoș Drăghescu și Alexandru Antonie Băloi.

Așa cum s-a anunțat deja, în 2021 se vor desfășura în Gorj ample manifestări dedicate Bicentenarului Revoluției de la 1821 condusă de Tudor Vladimirescu. Cel care va coordona întregul program este prof. dr. Gheorghe Nichifor, președintele filialei Gorj a Societății de Științe Istorice din România.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.