Clădirea Facultății de Drept UCB trece la MEC


Ministerul Educației și Cercetării a lansat în dezbatere publică un proiect de hotărâre care ulterior va fi supus aprobării într-o ședință de Guvern și care presupune trecerea imobilului în care funcționează Facultatea de Științele Educației, Drept și Științe Administrative din UCB în patrimoniul și administrarea MEC. Este vorba de o clădire de patrimoniu care era cuprinsă până acum în patrimoniul CJ Gorj dar în folosința UCB din 1993.

,,Se declară bun de interes public naţional şi se aprobă înscrierea în inventarul centralizat al bunurilor din domeniul public al statului și darea în administrarea Ministerului Educației și Cercetării pentru Universitatea „Constantin Brâncuși” din Târgu-Jiu, instituție care funcționează în coordonarea Ministerului Educației și Cercetării, a unui imobil, teren și construcții, care este sediul Facultății de Științele Educației, Drept și Științe Administrative, având datele de identificare prevăzute în anexa la prezenta hotărâre, trecut în domeniul public al statului prin Hotărârea Consiliului Județean Gorj nr. 68 din 29 mai 2020”, se arată în proiectul redactat de MEC.

Universității „Constantin Brâncuși” din Târgu-Jiu, în baza Hotărârii Consiliului Județean Gorj nr. 16/21.12.1993, i s-a atribuit în folosință gratuită, pe toată durata funcționării acesteia, imobilul situat în municipiul Târgu-Jiu, str. Victoriei nr. 24, județul Gorj, înscris în Cartea Funciară nr. 37928 Târgu-Jiu, în vederea desfășurării activității Facultății de Drept. În prezent în imobilul susmenționat funcționează Facultatea de Științele Educației, Drept și Științe Administrative, facultate provenită din fuzionarea Facultății de Drept cu Facultatea de Științe Sociale, la care sunt înscriși aproximativ 800 de studenți.

,,Ținând cont de necesitatea utilizării imobilului susmenționat în desfășurarea activităților specifice Facultății de Științele Educației, Drept și Științe Administrative, Universitatea „Constantin Brâncuși” din Târgu-Jiu în ședința Consiliului de Administrație din data de 11 iunie 2019 a aprobat începerea demersurilor în vederea transmiterii imobilului din domeniul public al județului Gorj în domeniul public al statului și administrarea Universității. Propunerea Universității a fost agreată de autoritățile administrației județului Gorj, astfel, Consiliul Județean Gorj, prin adresa nr. 15462/15.05.2019, a comunicat Ministerului Educației și Cercetării că își exprimă disponibilitatea efectuării formalităților de abrogare a poziției la care figurează imobilul înregistrat în inventarul bunurilor care alcătuiesc domeniul public al Județului Gorj, în condițiile în care Guvernul României, în calitatea sa de administrator general al bunurilor care alcătuiesc domeniul public al statului, va stabili că bunului îi corespunde regimul juridic de proprietate publică a statului prin luarea în considerare a afectațiunii actuale a acestuia. În acest sens, Ministerul Educației și Cercetării, prin nota înaintată Guvernului, în conformitate cu prevederile art. 293 alin. (3) din OUG nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările și completările ulterioare, a solicitat aprobarea transmiterii de către Guvern, prin Secretariatul General al Guvernului, a unei cereri către Consiliul Județean Gorj, privind emiterea unei hotărâri care are ca obiect transmiterea imobilului, compus din patru clădiri şi terenul aferent în suprafață măsurată de 1.473 mp (din acte de 1.440 mp), situat în municipiul Târgu-Jiu, str. Victoriei nr. 24, județul Gorj, din domeniul public al județului Gorj în domeniul public al statului, în vederea dării lui în administrarea Universității „Constantin Brâncuși” din Târgu-Jiu, instituție aflată în coordonarea Ministerului Educației și Cercetării. La solicitarea Secretariatului General al Guvernului, Consiliul Județean Gorj a aprobat prin Hotărârea nr. 68 din 29 mai 2020 trecerea imobilului din domeniul public al județului Gorj în domeniul public al statului și administrarea Ministerului Educației și Cercetării pentru Universitatea „Constantin Brâncuși” din Târgu-Jiu. (…) A fost încheiat protocolul nr. 11408/01.09.2020//10553/09.11.2020 privind predarea imobilului situat în municipiul Târgu-Jiu, str. Victoriei nr. 24, județul Gorj, din domeniul public al Județului Gorj în domeniul public al statului și administrarea Ministerului Educației și Cercetării pentru Universitatea „Constantin Brâncuși” din Târgu-Jiu”, se arată în nota de fundamentare a proiectului lansat de Ministerul Educației. Valoarea de inventar a imobilului – compus din teren și patru clădiri C1-C4, conform anexei la Hotărârea Consiliului Județean Gorj nr. 68 din 29 mai 2020, este de 2.408.198,35 de lei, din care teren în valoare de 217.164,63 de lei și clădiri C1-C4 în valoare de 2.191.033,72 de lei.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.