Profesorii nu sunt obligați să intre în concediu


Ministerul Educației a revenit cu precizarea că profesorii își pot lua concedii atunci când doresc. Precizările vin după ce anterior Ministerul Educației a trimis o adresă către inspectoratele școlare prin care făcea precizări privind reprogramarea concediilor de odihnă ale cadrelor didactice pentru anul școlar 2020-2021, ținând cont de faptul că în luna aprilie majoritatea elevilor sunt în vacanță.

La solicitarea sindicatelor, Ministerul Educației precizează că nu impune școlilor limitarea dreptului la concediul de odihnă. „Concediile de odihnă vor fi acordate la solicitarea personalului angajat, conform opțiunii acestuia, cu respectarea prevederilor legale în vigoare”, arată ME într-un răspuns către sindicate.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.