Evaluările II, IV și VI în linie dreaptă


În Monitorul Oficial a fost publicat noul calendar de administrare a evaluărilor naționale la finalul claselor a II-a, a IV-a și a VI-a în anul școlar 2020—2021. Modificările din calendar îi vizează pe elevii de clasa a II-a, care ar fi trebuit să susțină aceste evaluări în cursul lunii aprilie.

Conform calendarului actualizat de administrare a evaluărilor naționale la finalul claselor a II-a, a IV-a și a VI-a în anul școlar 2020—2021, evaluarea competențelor fundamentale la finalul clasei a II-a se va desfășura în perioada 25 – 28 mai, după cum urmează: Scris — Limba română — 25 mai 2021, Scris — Limba maternă — 25 mai 2021, Citit — Limba română — 26 mai 2021, Citit — Limba maternă – 26 mai 2021, Matematică — 27 mai 2021, Scris — Citit — Limba română pentru minoritățile naționale – 28 mai 2021. Evaluarea elevilor de clasa a IV-a și a VI-a va avea loc în datele deja anunțate, respectiv 12 – 13 mai (Limbă și comunicare -12 mai 2021; Matematică și Științe ale naturii – 13 mai 2021) pentru elevii de clasa a VI-a și 18 – 20 mai (Limba română – 18 mai 2021; Matematică – 19 mai 2021; Limba maternă – 20 mai 2021) pentru elevii de clasa a IV-a. Rezultatele individuale obținute la EN nu se afişează/nu se comunică public şi nu se înregistrează în catalogul clasei. Aceste rezultate sunt valorificate la nivelul unităţii de învăţământ prin elaborarea planurilor individualizate de învățare, acolo unde aceasta se impune, și informarea elevilor şi a părinților/reprezentanților legali ai elevului asupra stadiului formării şi dezvoltării competenţelor evaluate.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.