Zile libere pentru cei care se vaccinează

Legea prin care este acordată o zi liberă plătită, în afara concediului de odihnă, pentru angajații din sistemele public și privat care se vaccinează și o zi de scutire pentru elevi și studenți a fost publicată, în această săptămână, în Monitorul Oficial. Zile libere se acordă pentru fiecare doză de vaccin efectuată, pentru aceasta fiind nevoie de adeverință de vaccinare.

De aceste drepturi beneficiază și unul dintre părinți sau reprezentantul legal al copilului de până la 18 ani sau al persoanei cu dizabilități cu vârsta de până la 26 de ani, în ziua vaccinării copilului / persoanei cu dizabilități.

Aceasta modifică Legea 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de Covid-19, adăugând un nou articol ce prevede, între altele:

„Art. 211. — (1) Persoanele care se vaccinează împotriva COVID-19 beneficiază, la cerere, de următoarele drepturi

a) câte o zi liberă plătită, care nu se include în durata concediului de odihnă, pentru fiecare doză de vaccin efectuată, în cazul angajaților din sistemul public și privat;

b) câte o zi de scutire pentru frecventarea cursurilor, pentru fiecare doză de vaccin efectuată, în cazul elevilor și studenților; c) câte o zi de permisie, pentru fiecare doză de vaccin efectuată, în cazul cadrelor militare în activitate și al soldaților și gradaților profesioniști.

(2) Drepturile persoanelor prevăzute la alin. (1) se acordă pe baza adeverinței de vaccinare eliberate potrivit legii. În situația în care ziua liberă coincide cu ziua vaccinării, persoanele prevăzute la alin. (1) au obligația depunerii adeverinței de vaccinare în prima zi lucrătoare de la vaccinare.

(3) Beneficiază de drepturile prevăzute la alin. (1) și unul dintre părinți sau reprezentantul legal al copilului cu vârsta de până la 18 ani, precum și al persoanei cu dizabilități cu vârsta de până la 26 de ani, în ziua vaccinării copilului, respectiv a persoanei cu dizabilități. (…)”

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )