Tabăra de cercetare etnofolclorică „Constantin Brăiloiu” la ediţia a VIII-a


În perioada 1-10 iulie 2013, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea culturii Tradiţionale Gorj organizează ediţia a VIII-a a Taberei de cercetare etnofolclorică ,,C-tin Brăiloiu”.

 

 

Zona propusă pentru cercetare este Valea Gilortului, anume localităţile de reşedinţă şi cele componente acestora din: Prigoria, Albeni, Tg-Cărbuneşti, Jupâneşti, Bărbăteşti, Săuleşti, Vladimir, Turburea.
Se va urmări radiografierea elementelor de cultură populară şi cultură scrisă din zonă (obiceiuri, tradiţii, arhitectură tradiţională, artă populară, monumente istorice şi de artă, conservarea memoriei locului prin colecţii muzeale, monografii şi reviste locale, formaţii şi cercuri artistice, festivaluri, concursuri, târguri şi bâlciuri, iniţiative culturale deosebite etc.).
Va fi completat un Chestionar privind necesităţile şi oportunităţile culturale ale zonei, rezultatele acestuia, după evaluarea finală, fiind comunicate şi administraţiilor publice locale în vederea compatibilizării Agendei culturale propri cu opinia comunităţii.
Se vor face înregistrări audio şi video ale valorilor culturale existente în zonă. Se vor colecţiona în regim de donaţie sau se vor împrumuta de la proprietari obiecte de artă populară specifice zonei, urmând ca în perioada 12-15 august 2013, odată cu Zilele Culturii Populare în Gorj, la sediul CJCPCT să fie deschisă cea de a III-a Expoziţie ,,Drumeţ prin Gorjul de odinioară”.
Componenţa echipei de cercetare: Teodor Dădălău – CJCPCT, referent cultură scrisă; Pompiliu Ciolacu – CJCPCT, antropologie; Cristina Ciolacu – Palatul Copiilor, artă populară; Vasile Ciora – coregraf, Ansamblul ,,Doina Gorjului”; Ion Popescu-Brădiceni – etnolog, Universitatea ,,C-tin Brâncuşi”; Stelian Florescu – CJCPCT – consultant artistic muzică; Iohana Drăghici – CJCPCT, sociolog; Marinel Tira – fotograf, AAF Craiova; Luminiţa Tudorescu – CJCPCT, tehnoredactor.
Menţionăm că aceasta este cea de a doua Tabără de specialitate organizată în acest an de CJCPCT Gorj, fiind precedată de Tabăra de artă religioasă de la Măceşu (ediţia I, 21-23 iunie 2013) şi urmată de Tabăra Internaţională de Artă din cadrul Festivalului Internaţional de Arte Vizuale GORJFEST (27 iulie-8 august 2013).

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.