Gorjul, rezultat negativ la Bacalaureatul de toamnă

elevi clasa liceuJudeţul Gorj se află în faţa celui mai slab Bacalaureat din ultimii ani, cu doar 14,6% promovaţi. Doar 289 dintre cei 1.977 de candidaţi gorjeni care au susţinut examenul de bacalaureat în sesiunea de toamnă au obţinut  peste media 6. Într-un clasament pe ţară ne aflăm pe ultimele locuri după ce la prima sesiune eram printre judeţele peste media pe ţară, acum plasându-ne sub media naţională.

Potrivit unui comunicat de presă, Ministerul Educaţiei Naţionale a finalizat centralizarea rezultatelor înregistrate la examenul de Bacalaureat 2013, sesiunea august – septembrie (înainte de contestaţii).
14.751 dintre candidaţi, respectiv 20,36%, au obţinut media necesară promovării examenului (cel puţin 6). Majoritatea candidaţilor (8.985) a promovat Bacalaureatul cu medii între 6 şi 6,49. Nici unul dintre candidaţi nu a obţinut media 10. La nivelul ţării, procentul cel mai ridicat de promovare s-a înregistrat în judeţul Arad (35,9%), în timp ce procentul cel mai scăzut s-a înregistrat în judeţul Ilfov (9,8%).
Din totalul de 88.090 de candidaţi înscrişi în sesiunea de toamnă a Bacalaureatului 2013, s-au prezentat 72.462 de candidaţi, iar 317 dintre aceştia au fost eliminaţi din sălile de examen, deoarece au fost surprinşi copiind.
Comparativ cu anul 2012, când procentul de promovare a fost, pentru aceeaşi sesiune, de 25,49%, în acest an se constată o scădere cu 5 puncte procentuale.
Afişarea rezultatelor în centrele de examen a avut loc astăzi, 2 septembrie, până la ora 12.00. Contestaţiile pot fi depuse, tot astăzi, în intervalul orar 12.00 – 16.00. Soluţionarea contestaţiilor va avea loc între 3 şi 4 septembrie, iar rezultatele finale vor fi făcute publice pe 5 septembrie.

Gorjul are înainte de contestaţii un procent de promovabilitate de 14,6%, adică 289 de elevi au luat Bacalaureatul. Cele mai multe note sunt între 6 şi 7.00, existând o singură medie peste 8.00 dar pentru un elev care în această sesiune a avut o singură probă.

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )