USL împinge cadrele didactice spre greva generală

profesori-cancelarie-cataloFederaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ (FSLI) a avertizat miercuri, 30 octombrie, că USL ignoră protestele angajaţilor din Educaţie şi îi împinge spre greva generală. Peste 400 de membri ai FSLI au pichetat, de luni până miercuri, sediile Guvernului şi USL, însă protestele nu au dus la niciun rezultat, sustin reprezentanţii federaţiei sindicale.

Pentru că reprezentanţii Ministerului Educaţiei Naţionale nu s-au arătat sensibili la protestele sindicaliştilor din învăţământ, reprezentanţii FSLI au anunţat că peste 10.000 de profesori vor ieşi în stradă, pe 6 noiembrie, la un miting în Piaţa Victoriei urmat de un marş până in Piata Constituţiei, pentru a cere respectarea legii. Federaţia a anunţat pe 23 octombrie că a obţinut toate aprobările de la Primăria Capitalei pentru protestul din 6 noiembrie.

Solicitările FSLI:

• alocarea din 2014 a minimum 6% din PIB pentru educaţie
  • creşterea ponderii cheltuielilor de personal pentru învăţământ în totalul cheltuielilor de personal din sectorul public
  • modificarea Legii Educatiei Nationale, inclusiv in ceea ce priveste statutul personalului didactic
  • reintroducerea normei de predare de 16 ore pe săptămână pentru personalul didactic care are peste 25 de ani vechime în învăţământ si gradul didactic I
  • decontarea cheltuielilor cu naveta cadrelor didactice de la bugetul de stat, prin Ministerul Educaţiei
  • introducerea prevederilor Legii 315/2006 privind stimularea achiziţionării de cărţi sau programe educationale pe suport electronic
  • reintroducerea sporului de doctorat
  • posibilitatea pensionarii anticipate, cu cel putin trei ani inainte de implinirea varstei standard de pensionare, fara diminuarea cuantumului pensiei
  • acordarea gradatiei de merit si pentru personalul didactic auxiliar
  • introducerea posibilitatii dobandirii de catre cadrele didactice a celei de-a doua specializari, prin programe de conversie profesionala, cu finantare de la bugetul de stat.
  • adoptarea unei legi de salarizare prin care salariile profesorilor debutanti sa creasca cu 50%, iar raportul dintre salariul de baza maxim al functiei didactice si cel minim sa fie de 2:1.
  • majorarea salariilor personalului nedidactic
  • depolitizarea învăţământului, în sensul ca, in dobandirea functiei de director al unitatii de invatamant, rolul determinant sa revina colectivului unitatii, si nu factorilor politici
  • regândirea programelor şcolare si a sistemului de evaluare a elevilor, in sensul de a se pune accent pe latura formativa si nu pe cea informativa, iar prin evaluare sa se verifice capacitatea elevilor de a aplica practic cunostintele dobandite, pentru a face fata cerintelor in schimbare si competitiei de pe piata forţei de muncă.

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )