Culoarea toleranţei!


IMG_2363

IMG_7091[1]În această săptămână, 18 – 22 noiembrie 2013,  Şcoala Gimnazială « Sfântul Nicolae »  a participat la campania  judeţeană  desfăşurată de C.J.R.A.E. Gorj pentru a celebra Ziua Internaţională a Toleranţei.

Astfel, elevii şcolii noastre, sub îndrumarea psihologului şcolar, prof. Crăete Cristina şi a cadrelor didactice au participat la o serie de activităţi educative care  au vizat  formarea comportamentelor şi atitudinilor tolerante pe baza cărora  elevii să acţioneze cu înţelegere şi responsabilitate în diverse circumstanţe ale vieţii.

Activităţi de genul Culoarea Toleranţei, Culegere de …complimente sau Zâmbesc şi asta vreau să primesc! au fost apreciate atât de elevi, cât şi de profesori şi părinţi.

În urma unui sondaj printre elevii şi profesorii şcolii, sondaj realizat cu ajutorul unei urne mobile cu care profesorul consilier şi reprezentanţi din Consiliul Elevilor au trecut pe la fiecare clasă,  ALBASTRU a fost culoarea desemnată culoarea toleranţei la nivelul  unitatii de învăţământ.

În  ziua următoare elevii şi chiar profesorii  au purtat ceva ( accesoriu, obiect de îmbrăcăminte, etc) care a avut culoarea stabilită în urma sondajului.

Elevii au manifestat o atitudine pozitivă faţă de aceste activităţi, s-au implicat activ şi au reuşit să împartă şi să primescă multe ZÂM BETE !

prof. Liliana Ciochină

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.