,,L`Europe est servie’’ la Liceul Tehnologic „General Constantin Şandru”


Runcu proiect

În perioada 13-17 ianuarie 2014, la liceul ,,Virginio-Donadio’’ din Dronero provincia Cuneo,Italia, a avut loc prima mobilitate din cadrul Proiectul Multilateral Comenius “L`Europe est servie“, finanţat de Comisia Europeană prin Agenţia Naţională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educaţiei şi Formării Profesionale din Romania cu suma de 15000 de euro. La aceasta mobilitate au participat 6 eleve de la Liceul Tehnologic “General Constantin Şandru” ,din comuna Runcu,sat Bilta, împreună cu directorul adjunct ,prof.Giorgi Daniel şi  profesorii, Sulea Ionela şi Tutilă Ion.Alaturi de elevii romani au mai participat elevii tarii gazda,Italia,precum si elevi din Franta ,Grecia si Polonia. Obiectivul proiectului consta in prepararea unui meniu comun ce are la baza tradiţiile  şi obiceiurile gastronomice ale ţărilor participante ,pentru realizarea unui pranz de gala care v-a fi servit in luna mai 2015 la Parlamentul European de la Strasburg.. Fiecare ţară a prezentat un meniu specific, folosind produse locale traditionale. Elevele liceului din Bîlta au pregătit un meniu tradiţional românesc constând în fasole bătută cu sos de rosii,ceapa si ciuperci, tocăniţă de miel cu mămăliguţă şi plăcintă cu urdă şi stafide. Activitatile proiectului s-au derulat cu sprijinul autoritatilor si colaboratorilor locali din Dronero si Cuneo,cu participarea consilierei provinciale  d-na Licia Viscusi, a d-lui inspector scolar Giuseppe Borgonaro precum si oficialitatilor locale.

Directorul liceului d-l Claudio Dutto, a evidentiat faptul ca proiectul nu apartine numai scolii ci intregii comunitati locale pe de o parte iar pe de alta parte ,prin implicarea solilor din Romania,Franta,Polonia si Grecia ,Europei.Pe langa activitatile concrete desfasurate de catre elevii scolilor participante programul a vizat si  vizitarea cele mai importante obiective turistice din Cuneo si Torino,activitatea incheindu-se cu o cina festiva la care au participat 150 de persoane.

Următoarea mobilitate se va desfăşura în Polonia în perioada 1-4 aprilie 2014.

 

Responsabil proiect,

Prof.Daniel Giorgi

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.