Elevii se întorc în bănci din 23 aprilie

DSCF2157Începând de miercuri, 23 aprilie 2014, elevii revin în bănci pentru ultima parte a semestrului II. Este perioada tezelor, a evaluărilor naționale și a examenelor naționale pentru cei la sfârșit de cicluri.

Evaluarea naţională a tuturor elevilor din clasele a II-a, a IV-a şi a VI-a este programată în perioada 6-29 mai. Cei care vor absenta, din motive întemeiate, vor fi evaluaţi într-o a doua sesiune. Notele obţinute de elevi la aceste evaluări nu vor fi trecute în catalog.

Examenele la Limba română şi Matematică de la Evaluarea Naţională pentru elevii clasei a VIII-a vor avea loc între 23 şi 25 iunie. Ca o noutate pentru acest an şcolar, la admiterea în liceu, ponderea mediei de la evaluarea naţională creşte la 75 la sută, faţă de 50 la sută cât a fost până   acum,  iar media notelor din ciclul gimnazial scade cu 25 la sută.Probele din prima sesiune a examenului de bacalaureat vor fi susţinute de absolvenţii claselor a XII-a în perioada 10 iunie – 7 iulie.Cursurile pentru elevii care termină liceul anul acesta se încheie în 30 mai, iar pentru cei din clasa a VIII-a, în 13 iunie. Elevii din celelalte clase vor  lua vacanţa de vară în 21 iunie, iar anul şcolar următor  va începe în 15 septembrie.

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )