Evaluările elevilor amânate după alegerile europarlamentare


IMG_2363Evaluarile nationale pe care le vor sustine elevii la finalul claselor a II-a, a IV-a si a VI-a vor incepe la data de 28 mai si se vor finaliza la 6 iunie, a anuntat ministrul Educatiei, Remus Pricopie.

Avem o modificare a calendarulului initial pus in dezbatere, incat primii testati vor fi elevii de clasa a IV-a la Limba romana. Notele nu vor fi trecute in catalog, evaluarile se vor desfasura in clasa, elevii nu vor fi separati cate unul in banca, insa testele vor fi pe mai multe numere, astfel incat doi elevi care stau unul langa celalalt nu vor avea acelasi subiecte, a precizat Pricopie.
La aceste evaluari nu vor fi camere video, iar notele nu vor fi publice, a declarat ministrul Educatiei, Remus Pricopie, care a precizat ca “ne intereseaza evaluarea de sistem”. “Noi la nivel national vom prezenta un raport ca la testele PISA in care vom spune cum stam pe fiecare competenta si vom transmite si masurile pe care trebuie sa le adoptam pentru a remedia problemele. E prima data cand facem aceste lucruri si vom continua anul viitor”, a continuat ministrul.
Ministrul  a anuntat ca o alta modificare este legata de evaluarea de la finalul clasei a IV-a. “In legea educatiei nationale se vorbeste despre o pilotare la nivelul clasei a IV-a, in timp ce noi am decis ca aceasta evaluare sa se desfasoare la nivelul tuturor claselor”, a explicat Pricopie.
Calendarul evaluarilor nationale
– 28 mai 2014: Clasa a IV-a – Limba romana,
– 29 mai 2014: Clasa a IV-a – Matematica,
– 30 mai 2014: Clasa a IV-a – Limba materna,
– 2 iunie 2014: Clasa a II-a – Scris-citit Limba romana,
– 3 iunie 2014: Clasa a II-a – Scris-citit Limba materna,
– 4 iunie 2014: Clasa a II-a – Matematica,
– 5 iunie 2014: Clasa a VI-a – Limba si comunicare,
– 6 iunie 2014: Clasa a VI-a – Matematica si Stiinte ale naturii.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.