Festivalul „Memorial Liviu Dafinescu”, o reuşită


100_6689Consiliul Judeţean Gorj, Inspectoratul Şcolar Judeţean, Ansamblul Artistic Profesionist “Doina Gorjului”, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale, Şcoala Populară de Artă, Palatul Copiilor Târgu-Jiu, Consiliul local şi Casa de Cultură Novaci şi Asociaţia Culturală „Liviu Dafinescu” au organizat, în perioada 26 -27  aprilie  2014, ediţia a XI-a a Festivalului Jocului şi Portului Popular pentru Tineret „Memorial Liviu Dafinescu”.

Festivalul-concurs este deschis formaţiilor de dansuri populare (mixte, fete şi/sau băieţi) de la nivelul şcolilor generale şi liceelor, al cluburilor şi palatelor copiilor şi de la secţiile externe ale Şcolii Populare de Artă Târgu-Jiu. Sunt admise în concurs formaţii de copii (7-14 ani) şi formaţii de adolescenţi (14-19 ani). Festivalul s-a desfăşurat în două faze: faza pe localitate şi faza finală. Organizatorii acestui festival şi-au propus şi par să reuşească  să revitalizeze bogatele şi frumoasele noastre tradiţii în domeniul portului şi jocului popular. În acelaşi timp, Festivalul-concurs are în vedere omagierea unei personalităţi de excepţie a artei populare scenice gorjene, regretatul profesor Liviu Dafinescu, fost director al prestigiosului Ansamblu Artistic Profesionist „Doina Gorjului”.

100_6694100_6708100_6746100_6753100_6756100_6773

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.