Adrian Gorun cere o nouă Lege a Educaţiei pentru anul 2015


 

DSC00176Universitatea „Constantin Brâncuşi“ (UCB) din Târgu Jiu a organizat o prelegere urmată de dezbaterea cu tema  „Un imperativ incontestabil: o nouă lege a educaţiei“, susţinută de profesorul universitar doctor Adrian Gorun. Acţiunea are loc în cadrul primei ediţii a Conferinţelor UCB Târgu Jiu, organizate de Institutul de Cercetare a Dezvoltării. Până la sfârşitul acestui an ar trebui să avem un nou proiect de lege care să fie impus în 2015 în Parlament deşi despre acest lucru cei din UCB nu spun nimic.

 

Adrian Gorun, preşedintele Senatului  Universităţii „Constantin Brâncuşi” din Târgu-Jiu, a lansat miercuri, 30 aprilie 2014, o provocare interesantă autorităţilor, o nouă lege a Educaţiei după dezastrul celei actuale. De reţinut că reprezentanţii politicului nu au participat deşi în anul 2012 se vorbea de o nouă lege pentru acest domeniu deoarece Legea nr 1/2011 are mari probleme. Majoritatea auditoriului a fost formată din profesori şi manageri din învăţământul preuniversitar.

Conferinţa lui Adrian Gorun a fost urmată de  lansarea de carte: „Regionalizare şi Politici Regionale“. „În contextul în care s-a resimţit nevoia unei dezbateri ştiinţifice pe tema regionalizării, Universitatea «Constantin Brâncuşi» din Târgu Jiu, prin Institutul de Cercetare a Dezvoltării ce funcţionează în cadrul acesteia, împreună cu Centrul de Geografie Regională al Universităţii «Babeş-Bolyai» din Cluj-Napoca au luat iniţiativa organizării unei conferinţe ştiinţifice naţionale, intitulată sugestiv „Regionalizare şi politici regionale“. Volumul  coordonat de echipa de cercetare compusă din Dumitru-Cătălin Rogojanu, Nicolaie Mănescu şi Flavius-Cristian Mărcău, cuprinde ansamblul comunicărilor la amintita conferinţă ştiinţifică. Organizatorii consideră că lecturarea volumului nu va fi doar informativă, ci va stimula noi analize, interpretări şi dezbateri, astfel încât efectul şi impactul asupra celor chemaţi să ia decizii să fie benefic, responsabil şi fundamentat ştiinţific. Printre personalităţile care au participat la această manifestare amintim: prof. univ. dr. Andrei Marga, directorul Institutului de Cercetare a Dezvoltării din cadrul Universităţii „Constantin Brâncuși“ din Târgu Jiu,  prof. univ. dr. Adrian Gorun, preşedintele Senatului Universităţii „Constantin Brâncuși“ din Târgu Jiu,  prof. univ. dr. Moise Bojincă, rectorul Universităţii „Constantin Brâncuși“ din Târgu Jiu,

DSC00167DSC00165DSC00198

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.