Olimpiada de Ştiinţe pentru Juniori la Şcoala Gimnazială ” Gheorghe Tătărăscu”


DSCF2157Școala Gimnazială „Gheorghe Tătărăscu” din Târgu Jiu va găzdui, pe data de 17 mai 2014, Olimpiada de Științe pentru Juniori la nivel judeţean. Etapa județeană a competiției care se adresează elevilor din învăţământul obligatoriu, clasele a VII-a, a VIII-a şi a IX-a, cu respectarea condiţiei ca participantul să nu împlinească vârsta de 16 ani până la data de 31 decembrie 2014.

Olimpiada Internationala de Stiinte pentru juniori este un concurs de tip integrativ in care elevii sustin trei probe (doua teoretice individuale si una practica pe echipe formate din 3 membri) la trei discipline: chimie, biologie si fizica, potrivit Ministerului Educatiei.

Elevii participanți la olimpiadă vor fi însoțiți de către profesorii care i-au pregătit  și trebuie să știe că le este interzis accesul cu telefoane mobile sau cu orice fel de materiale informative (manuale, culegeri, tabele periodice, caiete etc.), dar și că le este permisă utilizarea calculatoarelor neprogramabile.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.