PROGRAMUL FESTIVALULUI INTERNAŢIONAL DE LITERATURĂ “TUDOR ARGHEZI”, EDITIA A XXXIV-A, 2014


ArgheziInvitaţi de marcă la cea de-a XXXIV ediţie a Festivalului de Literatură „Tudor Arghezi”. Pe lângă invitaţii din ţară, reţinem prezenţa unor oaspeţi de peste hotare din Liban, Bulgaria, Anglia, Serbia ş.a.

Vineri 30 mai 2014
* orele 9,00 – Sediul CJCPCT Gorj: Lucrările Juriului Naţional
* orele 12,30 – Itinerar cultural: Hobiţa, Peştişani
* orele 17 – Universitatea ,,Constantin Brâncuşi”
– Simpozion ,,Tudor Arghezi” (moderator Ion Popescu-Brădiceni)
* orele 19 – Itinerar cultural: Mănăstirea Crasna, sec. XVI
Sâmbătă 31 mai 2014
* orele 10 – sediul CJCPCT Gorj:
– Vernisajul expoziţiei de artă plastică Ivan Kancev (Bulgaria)
* orele 11, Muzeul Gorjului: Lansare Album ,,Tudor Arghezi-11 poezii” (ediţie româno-italiană); Salon editorial invitaţi; Podium poetic: recitaluri ale invitaţilor şi laureaţilor
* orele 13- Itinerar cultural: Padeş, Cerna sat
Duminică 1 iunie 2014, Tg-Cărbuneşti:
* orele 10: Vernisaj expoziţie artă plastică membri UAPR originari din Tg-Cărbuneşti; Vizită Muzeu ,,Tudor Arghezi”; Amplasarea portretelor laureaţilor premiilor Opera Omnia în sala dedicată Festivalului
* orele 12,00: Gala Laureaţilor ediţiei XXXIII a Festivalului; Acordarea titlului de Cetăţean de onoare al oraşului Târgu-Cărbuneşti scriitorilor laureaţi cu premiul pentru Opera Omnia
*
Invitaţi: MITZURA ARGHEZI; HANANE AAD (LIBAN); PAUL ARETZU; BALAZS ATTILA (UNGARIA); MIHAI AMARADIA; AUREL ANTONIE; MIRCEA BÂRSILĂ; GELU BIRĂU; ELENA BRĂDIŞTEANU; OLIMPIA BRATU; CR. GEORGE BREBENEL; ION CĂPRUCIU; ZENOVIE CÂRLUGEA; LIVIUS CIOCÂRLIE; GABRIEL COSOVEANU; ZOE ELENA DEJU; GEORGE DRĂGHESCU; NICOLAE DRAGOŞ; D-TRU DRAICA; MARIAN DRĂGHICI; GEORGE DUMITRU; DRAGOLIUB FIRULOVICI (SERBIA); ADRIAN FRĂŢILĂ; HORIA GÂRBEA; VIOREL GÂRBACIU; MARIAN GHIŢĂ; ION GOCIU; ALEX GREGORA; GHEORGHE GRIGURCU; IVAN KANCEV (BULGARIA); ELIZA MACADAN (ITALIA); STEFAN MELANCU; MIROSLAV MINCHEV (BULGARIA); ION MOCIOI; GABRIEL MOISESCU; EVGHENI NEDEV (BULGARIA); AL. PĂSĂRIN; VASILE PONEA; ION POPESCU BRĂDICENI; SPIRIDON POPESCU; LAZĂR POPESCU; ADAM PUSLOJIC (SERBIA); FLORIAN SAIOC; OGNEN STAMBOLIEV (BULGARIA); ION SIMUŢ; VALENTIN TALPALARU; ION TRANCĂU; VASILE VASIESCU; IVAN VELCHEV (BULGARIA); ELENA VELIKOVA (BULGARIA); PETER WAUGH (AUSTRIA/ ANGLIA)
*
PARTENERI: UNIUNEA SCRIITORILOR DIN ROMANIA; INSTITUTUL CULTURAL ROMÂN; FILIALA CRAIOVA A U.S.R.; BIBLIOTECA JUDETEANĂ ,,CHRISTIAN TELL”; ANSAMBLUL ARTISTIC PROFESIONIST ,,DOINA GORJULUI”; PRIMĂRIA ŞI CENTRUL CULTURAL ,,TUDOR ARGHEZI” TG-CĂRBUNEŞTI; LIGA CULTURALĂ ,,FIII GORJULUI” BUCUREŞTI; UNIVERSITATEA ,,CONSTANTIN BRÂNCUŞI”; PENSIUNEA CASA BRANCUSI PESTISANI; PRIMARIA PADEŞ; FILIALA GORJ A UNIUNII ARTIŞTILOR PLASTICI DIN ROMANIA; MUZEELE DE ARTĂ DIN GABROVO, PLEVNA şi RUSE (BULGARIA)
*
SPONSOR: S.C. COTNARI S.A.
*
RESPONSABILI PROGRAM: VIOREL SURDOIU, TEODOR DĂDĂLĂU
DIRECTOR FESTIVAL: ION CEPOI
DIRECTOR ONORIFIC: HORIA GÂRBEA
*

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.