Elevi şi profesori de la „Magheru” în Proiectul „Eden garden is near us” în Turcia


 

100_3201În perioada 19-23 mai 2014, reprezentanţii Colegiului Tehnic “General Gheorghe Magheru” Târgu-Jiu au participat la cea de-a doua întâlnire din cadrul proiectului de tip Comenius Multilateral “EDEN GARDEN IS NEAR US”.

Echipa participantă la mobilitate a inclus un număr de 2 profesori şi 8 elevi (Armegioiu Bianca, Avrămescu Lucian, Ghebaură Diana, Iordache Valentin, Mitru Oana, Moşoi Ionuţ, Pîrvuţoiu Alexandru şi Ungureanu Bianca), de clasa a XI-a, specializarea tehnician ecolog şi protecţia calităţii mediului.

După prima întâlnire din România, din martie 2014, proiectul, centrat pe valorificarea şi conservarea rezervaţiilor naturale din fiecare ţară participantă, a continuat cu întâlnirea găzduită de Kozakli Anadolu Lisesi, din minunata zonă centrală a Turciei.

Activităţile proiectului includ dezbateri pe teme de actualitate legate de arealele naturale protejate din fiecare ţară participantă, analiza punctelor tari şi a punctelor slabe din acest domeniu, aflat în momentul de faţă într-un echilibru extrem de instabil.

Dintre obiectivele turistice din Capadocia relevante pentru tematica abordată se numără Şemineele Zânelor, dealurile Temenni, Valea Ihlara, Munţii Erciyes, Muzeul în aer liber Göreme şi multe altele.

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.