AJOFM Gorj, anunţ important pentru absolvenţi


Romeo ChiriacDupă cum anunţă Romeo Chiriac, director AJOFM Gorj, absolventii de liceu promotia 2013-2014 se pot prezenta pentru inregistrare ca persoana în căutarea unui loc de muncă ca etapă prealabilă şi obligatorie pentru obţinerea indemnizaţiei de şomaj în intervalul 31 mai – 29 iulie 2014 in fiecare zi de luni până vineri intre orele 08.00-14.00. Potrivit prevederilor legii, absolvenţii trebuie să se prezinte la agenţiile pentru ocupare în termen de 60 de zile de la absolvire. În cazul absolvenţilor de liceu indiferent de promovarea sau nepromovarea examenului de bacalaureat termenul de 60 de zile începe pe 31 mai, având în vedere că în conformitate cu Ordinul nr 3818/2013 al Ministrului Educatiei Naţionale “Cursurile claselor terminale se încheie in data de 30 mai 2014”.

În situaţia în care unii tineri mai au corigenţe, şi nu au situaţia încheiată la toate materiile, aceştia vor fi obligati să se prezinte in interval de 60 de zile de la susţinerea si promovarea examenului de corigenta,si au situatia scolara incheiata In acest sens adeverinta eliberata de institutia de invatamant va specifica data promovarii examenului de corigenţă.
În vederea inregistrarii la agenţiile de ocupare, absolvenţii trebuie să prezinte :
– Act de indentitate fotocopie si original;
– Certificat de naştere fotocopie si original;
– Act de studii (adeverinta de absolvire, certificate de absolvire sau diploma de
bacalaureat după caz) in fotocopie si original. In cazul adeverintei trebuie sa rezulte ca
data absolvirii anului terminal a fost 30 mai 2014;
– Adeverinta eliberata de medicul de familie din care sa rezulte daca este ”apt de
munca” sau nu;
– Dosar cu sina de carton ;
În situaţia in care un absolvent de liceu nu promoveaza examenul de bacalaureat (indiferent daca s-a prezentat sau nu la acesta) si acesta are dreptul sa se prezinte la agentia de ocupare cea mai apropriata in intervalul 31 mai – 29 iulie 2014. In situatia in care un absolvent promoveaza examenul de bacalaureat, acesta are in continuare obligatia de a se prezenta in intervalul 31 mai – 29 iulie 2014, deoarece el este considerat absolvent din momentul in care a finalizat anul terminal si are situatia incheiata la toate disciplinele de invatamint
Pentru a putea beneficia de indemnizatie de somaj absolventul déjà inregistrat este obligat ca dupa expirarea celor 60 de zile de la absolvire sa depuna un al doilea dosar care îi va conferii dreptul de a beneficia de indemnizatie de somaj.
Indemnizatia de somaj se va acorda de la data de 30 iulie 2014 in situatia in care cererea va fi inregistrata in termen de 10 zile de la expirarea celor 60 de zile de la absolvire (31 mai – 29 iulie 2014 ) sau de la data inregistrarii cererii de acordare a indemnizatie de somaj daca cererea este inregistrata dupa expirarea celor 10 zile , dar nu mai tarziu de 12 luni de la data expirarii perioadei de 60 zile ( maxim 29 iulie 2015 ) .
Daca absolventii aflati in una din situatiile de mai sus nu se prezinta in intervalul de 60 de zile de la absolvire (31 mai – 29 iulie 2014), ei au dreptul sa se prezinte in continuare sa se inregistreze ca persoane in cautarea unui loc de munca dar nu vor avea dreptul la indemnizatie de somaj.
Precizăm ca aceste prevederi pentru absolventii de liceu sunt in concordanta cu obligatia institutiilor de invatamant de a elibera certificate de studii in termen de 15 zile de la data absolvirii (finalizarii studiilor), ori pana la acea data rezultatele examenului de bacalaureat inca nu sunt cunoscute.
In cazul absolventilor de studii superioare , termenul de 60 de zile in interiorul caruia trebuie sa se inregistreze la agentiile de ocupare curge de la finalizarea studiilor anului terminal.
Avand in vedere ca nimeni nu are siguranta promovarii examenului de licenta , sugeram tuturor absolventilor de studii superioare cu domiciliul in judetul Gorj sa solicite adeverinta de absolvire (chiar si fara examenul de licenta) imediat ce au finalizat cursurile si sa se inregistreze la sediul agentiilor de ocupare cele mai apropriate in interval de 60 de zile de la finalizarea cursurilor.
Exceptie fac acei tineri care nu au situatia încheiată la toate disciplinele si trebuie sa se prezinte in sesiunea de examene restante in luna septembrie, in cazul acestora termenul curge de la data promovarii examenului restant, data care trebuie precizata pe adeverinta eliberata de institutia de invatamant superior.
Atentie , daca examenul de licenta nu este promovat in termen de 12 luni, si persoana nu s-a inregistrat in termen de 60 de zile de la finalizarea studiilor, atunci persoana in cauza nu va mai avea dreptul la indemnizatie de somaj, dar in schimb va putea sa beneficieze de serviciile de stimulare a ocuparii fortei de munca si de formare profesionala gratuite daca se inregistreaza in evidenta AJOFM Gorj.
Precizam ca aceste prevederi pentru absolventii de studii superioare sunt in concordanta cu obligatia institutiilor de invatamant de a elibera certificate de studii in termen de 12 luni de la data absolvirii.
Absolventii care se inregistreaza in evidenta agentiei ca persoane in cautarea unui loc de munca si nu au un loc de munca, pot beneficia de :
– Servicii gratuite de mediere a muncii, de informare si consiliere profesionala sau de asistenta si consultant pentru inceperea unei afaceri proprii
– servicii gratuite de formare profesionala, inclusiv contravaloarea costurilor cu abonamentele de transport in comun – prima de incadrare ca abolvent (500 ron) daca se incadreaza in interval de 12 luni de la data absolvirii (cu exceptia absolventilor de medicina care au fost admisi in programe de rezidentiat)
– prima de incadrare daca se incadreaza la mai mult de 50 km de localitatea de domiciliu – prima de instalare daca se incadreaza in munca intr-o localitate alta decat cea de domiciliu si urmare a acestui fapt isi schimba domiciliul stabil, cu exceptia absolventilor de medicina care au fost admisi in programe de rezidentiat);
De asemenea in sprijinul absolventilor agentia acorda subventii acelor angajatori care incadreaza in munca absolventi in interval de 12 luni de la absolvire (indiferent daca sunt sau nu beneficiari de indemnizatie de somaj), subventii care se acorda diferentiat
functie de nivelul de studii :
– 500 ron/luna pentru absolventii invatamantului profesional
– 600 ron/luna pentru absolventii de liceu (cu sau fara bacalaureat) sau a absolventilor
de studii superioare fara examen de licenta
– 750 ron/luna pentru absolventii de studii superioare cu examen de licenta
Subventia se acorda timp de 12 luni de la data semnarii conventiei, iar angajatorul este obligat sa nu desfaca raportul de munca sau de serviciu din motive imputabile acestuia (restructurare, acordul părţilor, s.a.) timp de 18 luni;

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.