ZIUA DRAPELULUI, o sărbătoare în anonimat la Târgu-Jiu


Drapel 1De câţiva ani, Ziua Drapelului a intrat în anonimat la Târgu-Jiu deşi autorităţile se străduiesc să o marcheze cum se cuvine. Şi astăzi puţini trecători s-au oprit să vadă ceremonialul oficial.

De aproape două secole, de când a apărut ca urmaş al vechilor steaguri de luptă din Moldova şi Ţara Românească, tricolorul este un simbol reprezentant al românilor. Ziua de 26 iunie a fost proclamată Zi a Drapelului Național al României în mai 1998.

Drapelul, în forma pe care o are astăzi, a fost adoptat în 1867, în timpul domniei lui Carol I. Culorile drapelului au origini adânci în istoria poporului român, potrivit specialiştilor „Este o întruchipare a culorilor Principatelor Române, este un simbol al unităţii naţionale din timpul domniei lui Mihai Viteazul, când ştim că a avut loc prima Unire politică a Ţărilor Române, şi nu în ultimul rând, este o prezentare a celor mai frecvente culori care apar pe toate ţesăturile populare din toate regiunile României”.

Anul trecut sărbătoarea a fost marcată de doliul după accidentul din Muntenegru.

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.