Topul liceelor gorjene după Bacalaureat

colegiul-national-ecaterina-teodoroiuColegiul Naţional „Ecaterina Teodoroiu” Târgu-Jiu este primul liceu ca număr de promovaţi la Bacalaureat – 99,06% dintre candidaţi, fiind urmat de Colegiul Naţional „Spiru Haret” cu 98,78% şi de Colegiul „George Coşbuc” din Motru – 95,85%. Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu” ocupă abia a patra poziţie, cu 93,56%. Cele mai slabe rezultate au fost înregistrate la liceele „Traian Vuia” din Târgu-Jiu şi cele din Bârseşti şi Tismana, cu procente de promovabilitate cuprinse între 3 şi 25%. De reţinut, Colegiul Auto „Traian Vuia” a înregistrat o performanţă nedorită cu doar un singur promovat dintre cei înscrişi.

Examenul de Bacalaureat este tot mai dificil de promovat de elevii de liceu, în ultimii trei ani peste 200 000 de elevi din ţară  nu s-au mai înscris să susţină examenul Anul acesta aproape 60% dintre elevi au promovat la nivel naţional. Cei care nu au făcut-o, au o nouă şansă în a doua sesiune, cea de toamnă.

Sesiunea august-septembrie 2014:

• 14 – 18 iulie 2014, Înscrierea candidaţilor la a doua sesiune de examen
  • 18 – 19 august 2014, Evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală înlimba română – proba A
  • 18 – 19 august 2014, Evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală înlimba maternă – proba B
  • 19 – 20 august 2014, Evaluarea competenţelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională – proba C
  • 21 – 22 august 2014, Evaluarea competenţelor digitale – proba D
  • 25 august 2014, Limba şi literatura română – proba E) a) – proba scrisă
  • 26 august 2014, Limba şi literatura maternă – proba E) b) – probă scrisă
  • 27 august 2014, Proba obligatorie a profilului – proba E) c) – probă scrisă
  • 29 august 2014, Proba la alegere a profilului şi specializării – proba E) d) – probă scrisă
  • 1 septembrie 2014, Afişarea rezultatelor (până la ora 12:00) şi depunerea contestaţiilor (orele 12:00 –  16:00)
  • 2 – 3 septembrie 2014, Rezolvarea contestaţiilor