9 elevi din Gorj vor fi premiaţi de Guvern pentru rezultatele la examenele naţionale

Premiere 4Guvernul României a adoptat în şedinţa de miercuri, 9 iulie, Hotărârea de Guvern prin care se acordă premii în bani tuturor absolvenţilor de clasa a VIII-a şi de clasa a XII-a, care au obţinut media 10 la Evaluarea Naţională 2014, respectiv la Bacalaureat 2014. Potrivit statisticilor ISJ Gorj, sunt 8 elevi de clasa a VIII-a şi un singur absolvent de liceu care se încadrează din judeţul nostru pentru aceste premii.

Cei 225 de absolvenţi de clasa a VIII-a, care au obţinut media 10 la Evaluarea Naţională, vor primi din partea Guvernului 2.000 de lei, fiecare, iar cei 104 candidaţi cu media 10 la Bacalaureat vor primi câte 3.000 de lei, fiecare.
Este al doilea an când Guvernul României onorează performanţa elevilor români la examenele naţionale. Spre deosebire, însă, de anul 2013, când au fost premiaţi doar absolvenţii care au obţinut media 10 la Bacalaureat, în acest an, sunt incluşi şi absolvenţii care au reuşit să încheie Evaluarea Naţională cu media 10.

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )