Tabăra de cercetare etnofolclorică „Constantin Brăiloiu” la ora concluziilor


nitu maria, stanestiDesfăşurată între 1 şi 10 iulie  2014, în comunele Bălăneşti, Băleşti, Dăneşti, Drăguţeşti, Leleşti, Stăneşti, Turcineşti (entităţi administrative componente zonei limitrofe Municipiului Târgu-Jiu), a IX -a ediţie a Taberei de cercetare etnofolclorică “Constantin Brăiloiu”, organizată de Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Gorj, şi-a finalizat activităţile.

Cu o echipă complexă,  alcătuită din – POMPILIU CIOLACU, cons. art. CJCPCT Gorj, director tabără; STELIAN FLORESCU, cons. art. muzică CJCPCT Gorj; DAN POPESCU, sociolog, referent CJCPCT Gorj; CIOLACU CRISTINA, profesor artă populară Palatul Copiilor Tg-Jiu; TEODOR DĂDĂLĂU, referent foto-film CJCPCT Gorj; CIORA VASILE, coregraf Ans. Art. Prof. ,,Doina Gorjului”; ION POPESCU-BRADICENI, folcloristică, conf. univ. dr. Universitatea ,,C-tin Brancusi” Tg-Jiu şi VIOREL SURDOIU, inspector cultură scrisă CJCPCT Gorj; caravana a străbătut cele 53 de localităţi având ca obiectiv observarea stadiului actual de continuare a meşteşugurilor populare, verificarea păstrării, în cadrul comunităţilor a obiceiurilor şi a ritualurilor moştenite de la generaţiile trecute, evidenţierea elementelor de specificitate ale portului popular, folclorului muzical şi coregrafic, precum şi ale stilului arhitectural rural, toate acestea în contextul interferenţelor generate de vecinătatea mediului urban.
Studiul, realizat în decursul celor 10 zile, are ca rezultate: luarea în evidenţă a 7 creatori populari, consemnările obţinute de la 17 informatori culturali, completarea a 45 de chestionare, efectuarea a peste 2500 de fotografii, peste 2 ore de interviuri filmate, înregistrări audio. Analiza documentarului obţinut în urma cercetării şi concluziile finale se vor regăsi în articole, reviste, cărţi şi expoziţii, subsumate auspiciului nepreţuitelor valori ale culturii tradiţionale gorjeneşti.
În perioada 12 -15 august 2014, în cadrul Zilelor Culturii Populare, o parte din rezultatele Taberei vor putea fi vizionate într-un film document aflat în acest moment în stadiul de montaj, la CJCPCT Gorj.

Ion Cepoi, manager CJCPCT Gorj: „Anul viitor, în 2015, odată cu ediţia a X-a, Tabăra de cercetare îşi va epuiza primul obiectiv: acela al cercetării primare a elementelor de cultură populară încă existente şi practicate în Gorj. Va urma evaluarea finală şi odată stabilit momentul zero, conceperea unei strategii pe termen scurt şi mediu, prin care cultura tradiţională a Gorjului să fie conservată promovată şi valorizată în funcţie de situaţia reală existentă în teritoriu, acum. Nici Tabăra nu-şi va înceta activitatea, îşi va schimba structura însă, ediţiile următoare fiind direcţionate spre un obicei sau datină anume, spre o tradiţie sau un meşteşug specific. Va fi o cercetare de profunzime, care trebuie să producă în primul rând studiile de folclor inexistente în acest moment.”

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.