Circa 2000 de liceeni aşteptaţi la Bacalaureatul de toamnă

Isfan 376În jur de 2000 de absolvenţi de liceu sunt aşteptaţi  la cea de-a doua sesiune a Bacalaureatului. Potrivit ISJ Gorj, aceştia  vor susţine examenul în cinci centre, toate constituite la nivelul municipiului Târgu-Jiu. Lucrările candidaţilor vor fi corectate în două centre de evaluare, organizate de asemenea în unităţi de învăţământ din municipiu.

Ion Işfan, inspectorul şcolar general al judeţului Gorj, ne-a declarat că absolvenţii de liceu care nu au promovat sau nu au participat la prima sesiune a Bacalaureatului şi s-au înscris la sesiunea de toamnă a examenului vor susţine probele în cinci centre: Şcoala Gimnazială “Constantin Brâncuşi”, Colegiul Economic “Virgil Madgearu”, Colegiul Tehnic “Henri Coandă”, Colegiul Tehnic “Ion Mincu” şi Colegiul Tehnic Nr. 2. Lucrările candidaţilor vor fi corectate în două centre de evaluare: Şcoala Gimnazială “Ecaterina Teodoroiu” şi Şcoala Gimnazială “Voievod Litovoi”. Până în prezent, pentru susţinerea celei de-a doua sesiuni a examenului de Bacalaureat s-au înscris 1754 de candidaţi. Numărul acestora va creşte însă probabil după sesiunea de corigenţe organizată în perioada 6 – 7 iulie special pentru elevii din clasele terminale de liceu. Cei care îşi vor lua corigenţele se vor putea înscrie la sesiunea de toamnă a Bacalaureatului până în data de 8 august 2014.