Drumul poveştii de la carte la spectacol la Biblioteca Judeţeană „Christian Tell”


PapusiMuzeul Judeţean Gorj “Alexandru Ștefulescu” în parteneriat cu Teatrul “Colibri” din Craiova şi Biblioteca Judeţeană Gorj “Christian Tell” organizează joi, 24 iulie, la orele 11.00 expoziţia de scenografie “Cartea, Păpuşa, Povestea”. Expoziţia va fi deschisă în perioada 24 iulie – 20 august 2014 şi a fost realizată cu sprijinul Consiliului Judeţean Gorj.

Expoziţia Teatrului de Păpusi din Craiova reprezintă o premieră absolută pentru oraşul Târgu-Jiu, fiind compusă din păpuşi, marionete, elemente de decor din spectacole desfăşurate în peste 60 de stagiuni. Expoziţia reface drumul poveştii de la carte la spectacol. Imaginea acestui drum este păpuşa, aşa cum a fost văzută şi pusă în spectacol de scenograf, regizor, actor. Fiecare personaj al piesei sau fiecare costum este o pagina din cartea cu poveşti a tuturor copilăriilor.
Expoziţia este realizată cu sprijinul Consiliului Judeţean Gorj.

Un gând despre “Drumul poveştii de la carte la spectacol la Biblioteca Judeţeană „Christian Tell”

  1. Pingback: Romania #papusoilor sau cum incearca UNII sa deturneze puterea - StateNews

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.