Elevul Dumitru Călugăru, „Gorjeanul Anului” 2013

Calugaru 1Calugaru 2Consiliul Judeţean Gorj a decernat miercuri titlul de „Gorjeanul Anului 2013” celui mai bun elev pe care l-a avut judeţul nostru în ultimii ani, Dumitru Călugăru. Acesta nu a putut fi prezent deoarece este în Vietnam la Olimpiada Internaţională de Chimie. Premiul a fost ridicat de tatăl său.

Elevul Dumitru Călugăru nu a putut să fie prezent la Târgu Jiu pentru a intra în posesia Titlului „Gorjeanul Anului” 2013, deoarece se află în Vietnam, la Hanoi, unde se desfăşoară Olimpiada Internaţională de Chimie. La ceremonie, au participat profesorii pe care i-a avut olimpicul la şcoala generală, precum şi profesorii de la Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu”, unde studiază în prezent. De asemenea, cel care a intrat în posesia distincţiei a fost tatăl lui Dumitru Călugăru, de profesie inginer, cel care şi-a susţinut fiul la toate concursurile la care a participat.

După cum aţi putut citi în premieră în această publicaţie, Dumitru Călugăru a câştigat medalia de aur cu echipa României, la Olimpiada Internațională de Chimie „Dimitri Mendeleev”, ediția 2014, de la Moscova. Din câte se pare, Dumitru Călugăru va susţine, la anul, examen de admitere la renumita Universitate din Cambridge, Anglia. Ion Călinoiu, preşedintele Consiliului Judeţean gorj, a declarat: „Este un privilegiu pentru autorităţile judeţene să poată aprecia valorile indiferent de vârstă. E un semn de recunoaştere a performanţei şi a muncii tuturor cadrelor didactice care au lucrat şi lucrează cu Dumitru Călugăru. Sunt importanţi astfel de oameni pentru judeţ şi ei trebuie susţinuţi”. Premiul acordat de autorităţi a fost de doar 1000 lei.