Începe Bacalaureatul de toamnă în Gorj

colegiul-tehnic-nr-21578 de candidaţi s-au înscris pentru a doua sesiune de Bacalaureat în judeţul Gorj, dintre aceştia 1129 sunt din seria curentă şi 449 din seriile precedente. Ce de-a doua sesiune din acest an a bacalaureatului începe luni cu probele orale, care se desfăşoară după următorul calendar: 18 – 19 august – limba română şi limba maternă, 19 – 20 august -o limbă de circulaţie internaţională, 21 – 22 august – evaluarea competenţelor digitale. Elevii din Gorj vor susţine aceste probe la Colegiul Tehnic Nr 2 Târgu-Jiu.

Bacalaureatul va începe luni cu evaluarea competențelor lingvistice. Probele se vor desfășura la Colegiul Tehnic Nr. 2 din Târgu Jiu.Potrivit inspectorului şcolar general al judeţului Gorj, Ion Işfan, a declarat pentru ŞCOALA GORJEANĂ: „Sunt înscriși 1578 de candidați, 1129 din seria curentă și 449 din seriile anterioare la Bacalaureatul de toamnă. Din statistica pe care o am, cei mai mulți înscriși sunt la Limba și literatura română, la proba scrisă, după care urmează Biologia şi celelalte discipline.”

Probele scrise încep în 25 august, cu limba şi literatura română, urmând pe 26 august – limba şi literatura maternă, 27 august – proba obligatorie a profilului şi încheindu-se pe 29 august cu proba la alegere a profilului şi specializării.

Pe 1 septembrie este programată afişarea rezultatelor (până la ora 12.00), iar depunerea contestaţiilor va avea loc în aceeaşi zi, între orele 12.00 – 16.00. Rezultatele finale vor fi afişate pe 4 septembrie.

Candidaţii la Bacalaureat

Examenul de bacalaureat poate fi susţinut de elevii care au absolvit liceul, indiferent de forma de învăţământ. Candidaţii pot fi atât din seria curentă, respectiv elevii care au absolvit liceul în acest an, cât şi din seriile anterioare.

Candidaţii care au participat, dar nu au promovat examenul în sesiunile de bacalaureat organizate începând din 2003, pot solicita recunoaşterea probelor promovate anterior.

Examenul de bacalaureat poate fi susţinut fără taxă de cel mult două ori. Candidaţii din promoţiile anterioare, care au susţinut de cel puţin două ori bacalaureatul şi care se prezintă la toate probele examenului, au plătit 230 de lei. În celelalte cazuri, suma plătită a fost stabilită diferenţiat, în funcţie de numărul probelor pe care le va susţine candidatul.

Promovarea Bacalaureatului

Absolvenţii de liceu promovează examenul de bacalaureat dacă îndeplinesc, cumulativ, următoarele condiţii:

– au susţinut probele de evaluare a competenţelor, la care rezultatele nu se exprimă prin note sau prin calificativ admis/respins, ci prin stabilirea nivelului de competenţă;

– au susţinut toate probele scrise şi au obţinut cel puţin nota 5 la fiecare dintre acestea;

– au obţinut cel puţin media 6 la probele scrise.

Candidaţii care la una dintre probele de evaluare a competenţelor lingvistice şi digitale refuză să răspundă sau să rezolve subiectele propuse nu pot participa la probele scrise, întrucât se consideră că nu au susţinut probe orale.

Media notelor la probele scrise se calculează ca medie aritmetică, cu două zecimale, fără rotunjire. Aceasta reprezintă media generală a candidatului la examenul de bacalaureat.

Organizarea examenului

Comisiile de bacalaureat judeţene, respectiv cea a municipiului Bucureşti trebuie să se asigure că sunt camere de supraveghere video funcţionale în toate sălile de examen, în sălile în care se descarcă şi se multiplică subiectele, precum şi în sălile în care se preiau, se evaluează şi se depozitează lucrările scrise.

Aceste comisii răspund pentru buna organizare şi desfăşurare a examenului de bacalaureat şi stabilesc componenţa comisiilor din centrele de examen cu cel mult 48 de ore înainte de începerea probelor scrise, prin tragere la sorţi, în şedinţă publică.

Cadrele didactice care fac parte din comisiile din centrele de examen şi de evaluare, inclusiv persoanele de contact sau informaticienii, sunt selectate din alte unităţi şcolare decât cele din care provin candidaţii arondaţi centrelor.

Din comisiile de bacalaureat nu vor face parte persoanele care, în sesiunile anterioare ale examenelor naţionale, nu şi-au îndeplinit corespunzător atribuţiile, care au săvârşit abateri şi au fost sancţionate.