Guvernul a găsit bani pentru plata hotărârilor judecătorești ale profesorilor


Premiere 3Guvernul a adoptat în ultima sa ședință  suplimentarea bugetului Ministerului Educației Naționale, pe anul 2014, la titlul „Cheltuieli de personal” cu suma de 15.044.000 lei, din suma globală prevăzută cu această destinație în bugetul Ministerului Finanțelor Publice – „Acțiuni generale”. Practic, învățământul va putea să își achite toate obligațiile către cadrele didactice, acestea având hotărâri judecătorești definitive în acest sens.

 

Guvernul a adoptat o hotărâre privind suplimentarea bugetului Ministerului Educaţiei Naţionale, la titlul 10 ”Cheltuieli de personal”, pentru plata titlurilor executorii prevăzute de ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.71/2009 privind plata unor sume prevăzute în titluri executorii având ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar, de ordonanţa Guvernului nr.17/2012 privind reglementarea unor măsuri fiscal-bugetare precum şi de ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 92/2012 privind luarea unor măsuri în domeniul învăţământului şi cercetării, precum și în ceea ce privește plata sumelor prevăzute în hotărâri judecătorești devenite executorii în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2013.

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.