Luminiţa Popescu, noul rector al Universităţii „Constantin Brâncuşi”


LuminitaLuminiţa Popescu este noul rector al Universităţii „Constantin Brâncuşi” (UCB) din Târgu-Jiu. Fostul decan de la Inginerie a câştigat alegerile din data de 7 noiembrie cu un procent de 64,33 % din numărul total al voturilor valabil exprimate. Contracandidatul său, Constantin Căruntu, a obţinut 31,21% din numărul total al voturilor valabil exprimate. La aceeaşi dată au fost organizate alegeri parţiale pentru 2 locuri vacantate în Senatul U.C.B. Târgu-Jiu. Locurile vacante revin Facultăţii de Ştiinţe Economice şi Gestiunea Afacerilor.

Scrutinul organizat de UCB pe data de 7 noiembrie, pentru alegerea noului Rector, s-a desfăşurat între orele 08:00 – 15:00 şi au participat la vot 157 din totalul de 160 persoane (cadre didactice titulare şi studenţi, membri ai consiliilor facultăţilor şi senatului) cu drept de vot). Procent participare a fost de  98,12%. „La scrutinul din 7 noiembrie 2014 au existat şi 7 voturi nule, reprezentând un procent de 4,46%. Număr voturi valabil exprimate pentru candidatul Popescu Luminiţa Georgeta: 101; procent:   64,33 % din numărul total al voturilor valabil exprimate. Număr voturi valabil exprimate pentru candidatul Căruntu Constantin: 49; procent: 31,21% din numărul total al voturilor valabil exprimate”, a confirmat Andreea Văduva, purtătorul de cuvânt al UCB Târgu-Jiu.

 

 

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.