Expoziție de artă fotografică la Muzeul Județean


Muzeul Judeţean Gorj are plăcerea de a anunţa vernisajul expoziţiei de artă  fotografică  „Noi şi pământul, culegeri fotografice”, semnată de Gabriela Iancu, bursieră in cadrul Universităţii de artă  Savanah College of Art and Design, Atlanta, SUA. Vernisajul va avea loc in data de 9 decembrie la orele 18.00 la Muzeul Judeţean Gorj, strada Geneva, nr.8.

„Noi şi pământul, culegeri fotografice” este prima expoziţie fotografică din România a Gabrielei, o sinteză a parcursul ei fotografic din Statele Unite. Expoziţia reflectă asupra noţiunii de timp, de dor şi amintiri. Prin folosirea de simboluri derivate din istoria picturii, dorul de acasă se atenuează prin construirea de dialoguri fictive, de o familiaritate intensă. Expoziţia propune o selecţie curată de fotografii picturale, în care clar-obscurul sau opulenţa barocă creează un impact pshihologic puternic de dor, fotografiile devenind o mărturie de evadare şi regăsire prin artă. Fotografiile expuse sunt în ediție limitată şi sunt semnate de artistă.Afis

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

w

Conectare la %s