Modificări pentru Bacalaureatul 2015


Radoi 7Conform Ordinului MEN,  Bacalaureat 2015 aduce câteva modificări importante pentru elevi și se va desfășura în conformitate cu Metodologia de organizare si desfasurare a examenului de bacalaureat 2011, aprobată prin Ordinul ministrului Educației, Cercetării, Tineretului si Sportului nr. 4799/2010. În Gorj sunt așteptați la examen peste 5000 de  absolvenți din seria curentă și din cele anterioare.

Astfel, liceenii de la specializarea Științele Naturii fac  3 ore de matematică pe săptămână, în loc de 4 ore cum era trecut în programă până acum. Noua programă de examen aduce modificări și la filiera Tehnologică: elevii de clasa a IX-a de la tehnologic au 3 ore pe săptămână de Matematică, în loc de 2 cu cât erau trecuți în programa de examen până acum.

O alta modificare importantă la BAC 2015 se referă la membrii comisiei, care vor verifica prin sondaj înregistrările audio-video din sălile de examen după fiecare probă și vor elimna candidații suspectați de fraudă.

Metodologia arată că elevii au interdicția de a intra în sala de examen cu ghiozdane, rucsacuri, sacoșe, poșete si alte obiecte asemănătoare. Candidații au obligația de a  lăsa obiectele menționate în sala de depozitare a obiectelor personale, stabilită de comisia din unitatea de învățământ.

În plus, candidații care refuză depozitarea obiectelor menționate  în sala stabilită de comisie în acest scop, nu  vor fi primiți în examen. Aceștia au obligația de a  semna un proces-verbal, în care menționează ca au luat la cunoștință de regulile menționate și că sunt conștienți că abaterea de lua acestea reprezintă fraudă și vor fi sancționati corespunzător.

Calendarul examenului de Bacalaureat 2015 – Sesiunea iunie-iulie 2015

25 – 29 mai 2015     Inscrierea candidatilor la prima sesiune de examen
29 mai 2015            Incheierea cursurilor pentru clasa a XII-a/a XIII-a
8 – 10 iunie 2015     Evaluarea competentelor lingvistice de comunicare orala in limba romana – proba A
10 – 12 iunie 2015   Evaluarea competentelor lingvistice de comunicare orala in limba materna – proba B
15 – 19 iunie 2015   Evaluarea competentelor digitale – proba D
22 – 26 iunie 2015   Evaluarea competentelor lingvistice intr-o limba de circulatie internationala – proba C
29 iunie 2015          Limba si literatura romana – proba E)a) – proba scrisa
30 iunie 2015          Limba si literatura materna  proba E)b) – proba scrisa
1 iulie 2015             Proba obligatorie a profilului – proba E)c) – proba scrisa
3 iulie 2015             Proba la alegere a profilului si specializarii – proba E)d) – proba scrisa
6 iulie 2015             Afisarea rezultatelor (pana la ora 12:00)
6 iulie 2015             Depunerea contestatiilor (orele 12:00 – 16:00)
7 – 9 iulie 2015        Rezolvarea contestatiilor
10 iulie 2015           Afisarea rezultatelor finale

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.