19 decembrie 2014, termen limită pentru plata hotărârilor judecătoreşti din Educaţie


Isfan 376După ce vicepremierul Liviu Dragnea, ministrul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, le-a cerut marți prefecților să ia măsuri astfel încât până pe 19 decembrie să fie plătite drepturile salariale din sentințele civile pentru personalul bugetar, inspectorul şcolar general Ion Işfan a cerut acelaşi lucru directorilor de şcoli din judeţul Gorj. Potrivit situaţiilor trimise până acum la ISJ Gorj, în învăţământ se vor plăti în jur de 90% din sume, ultimele calcule urmând să fie gata joi după-amiază.

Este vorba despre titlurile executorii aferente anului 2015, pe care Guvernul, în urma celei de-a treia rectificări bugetare, a decis să le plătească până la sfârșitul acestui an.

„Unitățile administrativ-teritoriale vor rectifica bugetele locale sau județene cu sumele repartizate suplimentar și le vor depune la unitățile Trezoreriei statului. Termenul este 15 decembrie 2014. Plata efectivă a sumelor către salariați (..) trebuie să se realizeze până pe 19 decembrie 2014. Pentru asigurarea cheltuielilor de personal, ieri s-a semnat ordinul comun al Ministerului Finanțelor Publice și Ministerului Dezvoltării prin care se va stabili plafonul pe județe, iar direcțiile regionale ale finanțelor publice, precum și administrațiile județene vor comunica tuturor administrațiilor teritoriale sumele respective astfel încât să se poată asigura plata la termen a acestor drepturi salariale”, a afirmat vicepremierul Liviu Dragnea, la Palatul Victoria, într-o videoconferință cu prefecții, reprezentanții inspectoratelor școlare județene și ai direcțiilor județene ale finanțelor publice.

Ion Işfan, inspectorul şcolar general al judeţului Gorj, a declarat: „Se va înainta Finanţelor situaţia completă în urma raportărilor din şcoli, la acest moment existând o diferenţă între sumele prevăzute de MEN pentru Gorj şi situaţia reală din şcoli. Chiar dacă va exista un mic procent de diminuare, toată lumea îşi va primi banii într-o perioadă scurtă de timp.”

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.