Evaluările Naționale la clasele a II-a, a IV-a și a VI-a în mai 2015

IMG_1747Evaluările Naționale de la finalul claselor a II-a, a IV-a și a VI-a se desfășoară în luna mai 2015. În județul Gorj aproximativ 15 000 de elevi susțin aceste examene.

Testele vor fi elaborate de CNEE, ținând seama de următoarele cerințe:

– să fie formulate clar, precis și în strictă concordanță cu programele școlare în vigoare pentru fiecare disciplină de studiu;

– să aibă un nivel mediu de dificultate.

Testele pentru Evaluarea Națională 2015 au un format asemănător cu cel al evaluărilor internaționale. La clasele a II-a și a IV-a, Evaluările Naționale se desfășoară conform calendarului în timpul orelor de curs, în funcție de programul fiecărei unități de învățământ. Pentru Evaluarea Națională clasa a VI-a, comisia județeană de organizare EN stabilește un interval unic orar pentru desfășurarea testelor.

Rezultatele obținute la teste nu se afișează public și nu se înregistrează în catalogul clasei. Aceste rezultate sunt valorificate prin:

– elaborarea planurilor individualizate de învățare;

– informarea elevilor și a părinților asupra stadiului formării și dezvoltării competențelor evaluate.

După informarea părinților, se întocmește un proces-verbal, în care aceștia semnează pentru luarea la cunoștință a informațiilor referitoare la rezultatele elevului.

Calendar Evaluare Națională Clasa a II-a:
18 mai 2015: Limba română – Scris
19 mai 2015: Limba română – Citit

La clasa a II-a, fiecare test de evaluare durează 30 de minute.

Clasa a IV-a:
26 mai 2015: Limba română
27 mai 2015: Matematică
La clasa a IV-a, fiecare test de evaluare durează 60 de minute.
Clasa a VI-a:
2 iunie 2015: Limbă și comunicare
3 iunie 2015: Matematică și Științe ale naturii

La clasa a VI-a, fiecare test durează 60 de minute.

La clasa a VI-a, testele de Limbă și comunicare sunt evaluate de echipe alcătuite din doi profesori – unul de Limba și literatura română, iar celălalt cu specialitatea Limba modernă.

Testele de Matematică și Științe ale naturii sunt evaluate de echipe formate din 3 profesori, cu specialitățile: Matematică, Fizică, Biologie.