16 centre de evaluare psihosomatică pentru viitorii școlari


CFS sio Ion ElenaPotrivit Metodologiei de înscriere a copiilor în învăţământul primar pentru anul şcolar 2015-2016, în perioada 17 februarie – 11 martie 2015, se va organiza evaluarea psihosomatică a preşcolarilor care optează pentru înscrierea în clasa pregătitoare sau în clasa I. La nivelul judeţului Gorj, această evaluare se va desfăşura în 16 centre.

Conform legislației în vigoare, părinţii ai căror copii împlinesc vârsta de 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2015 inclusiv pot să-şi înscrie copiii în învăţământul primar în clasa pregătitoare doar dacă dezvoltarea lor psihosomatică este corespunzătoare. La nivelul judeţului nostru au fost stabilite 16 centre de evaluare a nivelului de dezvoltare psihosomatică a copiilor, dintre care şase în Târgu-Jiu. Acestea sunt: CJRAE/CJAP Gorj (sediul de permanenţă din cadrul CJRAE Gorj), cabinetul CJRAE/CJAP (Sediul IŞJ Gorj, et. II), Şcoala Gimnazială „Constantin Săvoiu” Târgu-Jiu, Grădiniţa cu Program Prelungit „Constantin Brâncuşi” Târgu-Jiu, Grădiniţa cu Program Prelungit Nr. 8 Târgu-Jiu, Liceul Teologic „Sfântul Nicodim” Târgu-Jiu, Şcoala Gimnazială „George Uscătescu” Târgu-Cărbuneşti, Liceul Teologic Bustuchin, Liceul Tehnologic Ţicleni, Liceul Teoretic Novaci, Şcoala Gimnazială Nr. 1 Bumbeşti-Jiu, Şcoala Gimnazială Nr.1 Rovinari, Liceul Tehnologic Turceni, Colegiul Tehnic Mătăsari, Şcoala Gimnazială Nr. 1 Motru şi Liceul Tehnologic Tismana. Evaluările se vor face în baza unor programări anterioare la secretariatul CJRAE sau al unităţilor de învăţământ, numai în zilele lucrătoare cuprinse în perioada 17  februarie – 11 martie 2015. În vederea realizării psihosomatice a copiilor, părinţii/tutorii legali vor obţine în prealabil o adeverinţă de la medicul de familie/pediatru prin care se atestă că preşcolarul este clinic sănătos. Rezultatul evaluării dezvoltării psihosomatice nu poate fi contestat.

 

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.