C.N.E.T. a găzduit etapa județeană a Olimpiadelor Naționale de Interpretare vocală, instrumentală și studii teoretice muzicale din învățământul preuniversitar și Arta Actorului

DSC00030 DSC00050 DSC00052Sâmbătă, 21 ianuarie 2015, începând cu ora 10.00, s-a desfășurat la Colegiul Național „Ecaterina Teodoroiu” din Târgu-Jiu, Etapa Județeană a Olimpiadei Naționale de Interpretare vocală, instrumentală și studii teoretice muzicale din învățământul preuniversitar, precum și cea a Olimpiadei Naționale de Arta Actorului.

„Au participat la această competiție peste 60 de elevi gorjeni la secțiunile: grup vocal muzică cultă, grup vocal muzică ușoară, grup vocal obiceiuri folclorice, soliști vocali muzică populară, soliști instrumentiști, soliști vocali muzică ușoară, arta actorului. Dintre aceștia, cei mai valoroși interpreți vor reprezenta Gorjul la etapele naționale, desfășurate în acest an la Iași – Interpretare vocală, instrumentală și studii teoretice muzicale (clasele IX-XII), Suceava – Interpretare instrumentală (III-VIII) și Timișoara – Arta actorului”, ne-a declarat prof. Cosmin Secară, de la Colegiul Național „Ecaterina Teodoroiu” din Târgu-Jiu.