Concurs Tehnic Regional la Colegiul Tehnic ”Henri Coandă” Târgu-Jiu


coanda-2 coanda-3La sfârșitul acestei săptămâni, Colegiul Tehnic ”Henri Coandă” a găzduit cea de-a treia ediție a Concursului Tehnic Regional ”Cunoaștere și creativitate tehnică”. Competiția a fost onorată de participarea inspectorului școlar general Ion Ișfan și a inspectorilor școlari Melania Popescu și Grigore Alexandrescu dar și a consilierului municipal Adrian Tudor.

Cea de a III-a ediţie a Concursului Tehnic Regional „Cunoaştere şi creativitate tehnicăa fost organizat de Colegiul  Tehnic Motru, Colegiul Tehnic Nr. 2 Târgu Jiu, Colegiul Tehnic „Henri Coandă” Târgu Jiu, Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj, Casa Corpului Didactic Târgu Jiu, Universitatea „Constantin Brâncuşi” Târgu Jiu. Concursul s–a adresat elevilor din clasele IX-XII/din învăţământul preuniversitar.

Concursul   a constat  în prezentarea lucrărilor practice din domeniu de pregatire realizate de către elevi sub îndrumarea a 1-2 profesori coordonatori şi a unei prezentari Power Point care va cuprinde documentaţia tehnică referitoare la lucrarea practică, titlul lucrarii, domeniul de activitate, instituţia de învăţământ, adresa, profesorul îndrumător descrierea sumară a lucrării, fotografii,experimente.

Lucrările practice  prezentate de elevi au fost  din următoarele domenii:

– electronică, automatizări, cibernetică, robotică

– electrotehnică/ electromecanică

– mecanică/ mecatronică

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.