Două licee din Gorj calificate la ”Tinerii Dezbat!”


CNSHDouă licee din judeţul Gorj s-au calificat anul acesta la etapa naţională a concursului „Tinerii Dezbat”. Este vorba de Colegiul Naţional „Spiru Haret” Târgu-Jiu şi Colegiul Naţional „George Coşbuc” Motru.

Etapa regională a concursului naţional “Tinerii Dezbat” se va desfăşura în perioada 30 – 31 mai 2015, în cele nouă centre regionale stabilite, la București, Buzău, Craiova, Miercurea Ciuc, Oradea, Piatra Neamț, Ploiești, Timișoara și Suceava. La această etapă a competiţiei s-au calificat, în urma etapei judeţene şi a seminariilor, 181 de licee din ţară, între care şi cele două licee din Gorj. Fiecare unitate va fi reprezentat de către o echipă formată din trei elevi, care vor dezbate următoarele moţiuni: „Toți copiii cu dificultăți de învățare ar trebui incluși în învățământul de masă” şi “Ar trebui aplicate măsuri de toleranță zero în cazuri de violență în școli”. Delegaţiile şcolilor vor sosi la centrele regionale, sâmbătă, 30 mai 2015. Prima rundă de dezbateri va începe, la ora 12.00. Sferturile de finală, semifinalele şi finala se vor desfăşura, duminică, 31 mai 2015. „Tinerii Dezbat” este un campionat naţional de dezbateri educaţionale care contribuie la formarea, dezvoltarea şi exersarea competenţelor de comunicare şi a atitudinilor social-civice democratice, necesare tinerei generaţii pentru participarea activă la viaţa socială. Acest concurs are drept scop conştientizarea şi înţelegerea informată în rândul tinerilor din învăţământul liceal a valorilor cetăţeniei democratice, prin exersarea atitudinii tolerante şi deschise faţă de diferenţele de opinie, sociale, etnice, economice, de sănătate sau gen) care pot constitui bariere în comunicare şi acţiune comună. Organizatorii acestui concurs sunt Ministerul Educației și Cercetării Științifice şi ARDOR (Asociația Română de Dezbateri, Oratorie și Retorică), în parteneriat cu Romanian-American Foundation, Reprezentanța UNICEF în România, Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării și Departamentul pentru Relații Interetnice.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.