Simpozionul ”Gorjul-vatră de istorie românească” dedicat celor 70 de ani de la finalul războiului mondial

DSC00030 DSC00035

Ediția a XXX-a a Simpozionului de Istorie ”Gorjul-vatră de istorie românească” s-a desfășurat miercuri, 27 mai 2015, la Colegiul Național ”Ecaterina Teodoroiu”. În prezența profesorilor de istorie din județ, filiala județeană a Societății de Științe Istorice și-a reorganizat structura de conducere prin cooptarea unor specialiști din cadrul ISJ Gorj-prof. Grigore Alexandrescu și Serviciul Județean Gorj al Arhivelor Naționale-Cristina Vasiloiu.

Manifestare anuală a profesorilor și iubitorilor de istorie, Simpozionul ”Gorjul-vatră de istorie românească” a fost organizat și în acest an de SSIR Gorj, ISJ Gorj, Serviciul Județean Gorj al Arhivelor Naționale, Muzeul Județean ”Alexandru Ștefulescu” și Asociația ȘCOALA GORJEANĂ.

Programul manifestărilor a inclus:

– Raport de activitate al Filialei Gorj a Societății de Științe Istorice din România, în perioada 2014-2015 – prof. dr. Gheorghe Nichifor.

– Lansarea revistelor Studii și Articole de Istorie, LXXXII (2015), Gorjul eroic, nr. 1 (2015)

-Lansarea  lucrării Secvențe din viața cotidiană gorjeană în mărturii ale timpului (1954-1958), Iași, Editura Pim, 2015, autori Gheorghe Nichifor și Dorina Nichifor.

În cadrul Simpozionului ”1945. 70 deani de la încheierea ultimei conflagrații mondiale” s-au prezentat următoarele comunicări

Al doilea război mondial: statistici, mărturii, destine – aplicație foto-documentară (prof. Andrei Popete-Pătrașcu)

– Războiul din răsărit și influența sa asupra raporturilor dintre putere și opoziție (prof. Vasile Udroiu)

Biserica din Gorj în timpul celui de-al doilea război mondial (prof. dr. Marcela Mrejeru)

Alexandru Stoichițescu – pagini inedite ale unui jurnal de front (prof. dr. Gheorghe Nichifor)

– Gheorghe Negreanu – mărturii documentare inedite de pe frontul de Est (dr. Valentin Pătrașcu)

– Locuitorii din fostele comune Bălești, Bălăcești, Ceauru și Cornești în anii celui de-al doilea război mondial (prof. Cornel Șomîcu)

23 august 1944. Premisele politico-militare ale unui act ce a schimbat istoria României(col. (r.) dr. ing. Walter Loga)

Întâlnirea istoricilor din Gorj s-a finalizat cu o dezbatere cu tema: ”Statutul disciplinei istorie în învățământul preuniversitar”(moderator: prof. dr. Dorina Nichifor).

Reclame

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare /  Schimbă )