UMF Târgu-Mureș premiată pentru învățământul medical militar


UMF 25Manifestările dedicate împlinirii celor 70 de ani de la înființarea Universității de Medicină și Farmacie (UMF) Târgu Mureș au continuat și în această săptămână. Ministrul Apărării Naționale, Mircea Dușa, a declarat joi, 28 mai 2015, în cadrul manifestărilor organizate la împlinirea a 25 de ani de la înființarea Secției de pregătire medico-militară a Universității de Medicină și Farmacie (UMF) Târgu Mureș, că se bucură să vadă o colaborare excelentă între învățământul medical militar și cel civil și că are în atenție corelarea politicilor în domeniul învățământului medico-militar cu cele naționale și euroatlantice. Universitatea de Medicină și Farmacie Târgu Mureș a primit  de la ministrul Apărării Naționale, Mircea Dușa, cea mai înaltă distincție a Ministerului Apărării Naționale, Emblema de Onoare a Armatei României cu Însemn de Pace.

Potrivit Ordinului de ministru, Emblema de Onoare a Armatei României cu Însemn de Pace s-a acordat UMF Târgu Mureș pentru contribuția adusă sistemului militar românesc, cu prilejul sărbătorii a 70 de ani de la înființarea universității.”Este un moment important pentru municipiul Târgu Mureș la 70 de ani de la înființarea uneia dintre cele mai titrate instituții de învățământ medical superior și sigur la 25 de ani de la înființarea secției Institutului de Medicină Militară. Am dorit ca prin acest ceremonial să felicit conducerea UMF Târgu Mureș, să îi felicit pe studenții militari pentru profesionalismul, pentru responsabilitatea de care dau dovadă în procesul medical și de pregătire. Am acordat cea mai înaltă distincție a Ministerului Apărării Naționale Universității de Medicină și Farmacie de la Târgu Mureș și i-am felicitat pentru ceea ce au făcut în timp pentru medicina românească”, a declarat ministrul Apărării Naționale, Mircea Dușa.

O colaborare exemplară

”Mă bucur să văd aici, la Târgu Mureș, o colaborare excelentă între Institutul Medico-Militar și UMF Târgu Mureș și sunt sigur că proiectele începute împreună vor merge mai departe. Corelarea politicilor în domeniul învățământului medico-militar cu cele naționale, europene și euroatlantice, creșterea calității educației și a cercetării științifice, extinderea relațiilor de colaborare cu instituții de învățământ militare civile și din țară și din străinătate, cu prioritate cele aparținând statelor NATO și UE sunt obiective pe care le am în atenție, ori de câte ori vorbim despre sistemul de învățământ militar”, a declarat Mircea Dușa potrivit Agerpres.

Oficialul MApN a arătat că, în încercarea permanentă de adaptare la realitățile epocii actuale, medicina militară se poate mândri astăzi cu realizări de excepție, dând exemplul centrului de asistență medicală multidisciplinară pentru militarii răniți în teatrele de operații, înființarea Secției de Radioterapie, ambele la Spitalul Militar Central, centrul de excelență în glaucom, intervenția de montare a protezei bionice de mână pentru pacientul Florinel Enache, premieră pentru lumea medicală militară.”Sunt proiecte cu care mă mândresc și în care m-am implicat în calitate de ministru al Apărării. Medicina militară înseamnă și sistem de medicină de urgență. (…) La nivelul MApN avem la dispoziție Serviciul Medical Militar de Urgență, un serviciu interconectat la sistemul național medical de urgență, care dispune nu doar de specialiști, cât și de tehnică modernă de intervenție, atât pe cale terestră, cât, mai ales, aeriană”, a subliniat Mircea Dușa.

Mircea Dușa a arătat că, de un sfert de veac, la Târgu Mureș, o parte dintre absolvenții studiilor de medicină depun, alături de jurământul lui Hippocrate încă unul, la fel de important: acela de a-și servi țara în rândurile Armatei Române.”Cariera de medic militar nu este ușoară, dar este frumoasă și nobilă și, mai ales, plină de satisfacții. Altruismul și devotamentul membrilor corpului medical al armatei, împins, nu o dată, până la sacrificiu, dublate de o înaltă competență, au făcut din medicina militară un element vital de sprijin al militarilor români pe teritoriul național sau în misiuni în teatrele de operații (…) Apropierea dintre armată și medicină a fost realizată încă de la începuturile formării acestui important domeniu științific în țara noastră”, a spus Dușa.

Ministrul Apărării Naționale a mai afirmat că în prezent sistemul medical românesc este organizat în 11 spitale militare, centre medicale militare de diagnostic și tratament, de medicină navală, de transfuzie sangvină, de recuperare la Institutul Național de Medicină Aeronautică și Spațială, în care activează peste 4.500 de medici și asistenți medicali. Foarte important, în cadrul manifestărilor de la UMF Târgu Mureș, Mircea Dușa a arătat că medicii militari și subofițerii militari sunt la fel de apreciați de către partenerii străini ca și militarii români, iar în momentul de față aceștia execută misiuni în Afganistan, Kosovo, Bosnia-Herțegovina, precum și în alte zone în care sunt misiuni internaționale de menținere a păcii.

 

 

 

 

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.