Mesaj de Ziua Învățătorului


DSC00109Mesajul transmis de ministrul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice, Sorin Mihai Cîmpeanu, cu prilejul Zilei învățătorului:„În semn de prețuire a dăruirii pe care dumneavoastră, stimați dascăli, o oferiți, cu generozitate, școlarilor în fiecare zi, vă adresez azi, cu prilejul Zilei învățătorului, cele mai alese gânduri, alături de urarea de «La mulți ani!» Misiunea unui învățător nu este, nici pe departe, una ușoară: pe lângă  arta de a transforma universul cunoașterii într-o incursiune atractivă, plină de ineditul descoperirii de sine și surpriza revelării noului în multiplele ipostaze ale învățării, dascălul însoțește copiii dincolo de pragul școlii, modelând caractere și marcând primii pași în lungul drum al devenirii lor. Ca personalitate de referință, învățătorul va reprezenta, mereu, termenul de comparație valoros, demn de urmat, capabil de autodepășire.

Mă bucur să regăsesc, în cariera de dascăl, tradiția învățământului de calitate, remarcabil prin creativitate, rigoare didactică, standarde înalte, efortul și dorința continuă de perfecționare, apte să ofere un răspuns pozitiv provocării copiilor: nevoia  unei educații atractive și moderne.La acest moment aniversar, doresc să îmi exprim considerația, aprecierea și respectul pentru munca dumneavoastră ferventă de a continua tradiția unei cariere ce a fost și va fi un model real de valorizare, dezvoltare și împlinire personală!”

SORIN MIHAI CÎMPEANU

Ministrul Educației și Cercetării Ştiințifice

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.