Simpozionul Internațional ”Educația în contextul european de astăzi” la ediția numărul VII

Enec 1Duminică, 14  iunie 2015, se desfăşoară o nouă ediţie, cea de-a VII-a, a prestigioasei manifestări internaţionale „Educaţia în contextul european de astăzi”. Manifestarea este organizată de  Colegiul Tehnic „General Gheorghe Magheu”, în acest an în asociere cu Universitatea „Titu Maiorescu” şi I LICEUM OGÓLNOKSZTALCACE, OSTROLECE, POLONIA şi în parteneriat cu Ministerul Educaţiei  şi Cercetării Ştiinţifice, Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj, Şcoala Gimnazială „Antonie Mogoş” Ceauru-Băleşti şi Asociaţia ŞCOALA GORJEANĂ.

Secțiunile manifestării:

1. UMANISM SI COMUNICARE

Limba si comunicare

Pedagogie si metodica moderna

Stiinte socio-umane

Cultura si civilizatia corpului

Politologie si integrare europeana

Arte

Istorie si geografie

2. STIINTA SI TEHNICA

Matematica-informatica

Instructie si educatie extracurriculara

Epistemologie integrata si aplicata

Resurse naturale si economie

Înscrierile se mai pot face până vineri, 12 iunie a.c., ora 14.00 iar lucrările vor fi găzduite de Universitatea ”Titu Maiorescu” Târgu-Jiu. Referenți științifici ai manifestării:

-Prof. univ. dr. Angheni Smaranda, Rector al Universitãții “Titu Maiorescu”din București

-Prof. univ. dr. Urs Iosif , Președintele Consiliului de Administraþie al Universitãții “Titu Maiorescu”din București

-Prof. univ. dr. Ivan Sorin , Decan al Facultãþii de Științe Sociale, Politice și Umaniste, F.S.S.P.U. din cadrul Universitãții “Titu Maiorescu”din București

-Conf. univ. dr. Voinea Dan, Universitatea “Titu Maiorescu” din București, Facultatea de Drept și Știinþe Economice din Târgu-Jiu

-Conf. univ. dr. Popescu Lazar, Universitatea “Titu Maiorescu” din București, F.S.S.P.U.

-Lector univ. dr. Popescu-Brãdiceni Ion, Universitatea „Constantin Brâncuși” din Târgu-Jiu, Facultatea de Știinþe Medicale și Comportamentale din Târgu-Jiu

-Conf. univ. Cãruntu Genu, Universitatea „Constantin Brâncuși” din Târgu-Jiu