Simpozion Internațional ”Educația în contextul european de azi” la Târgu-Jiu


DSC00024 DSC00039Destinat elevilor, studenților și cadrelor didactice din învățământul preuniversitar și universitar, Simpozionul Internațional ”Educația în contextul european de azi” a adunat o participare foarte selectă în sediul din Târgu-Jiu al Universității ”Titu Maiorescu”. Ca și în anii trecuți, simpozionul s-a  constituit ca un bun prilej pentru diseminarea si promovarea rezultatelor cadrelor didactice, mentinerea contactului între specializări și specialiști și, bineînțeles, stimularea creativității. 

Câteva sute de profesori și elevi, inclusiv din afara țării, au participat direct sau prin intermediul comunicărilor depuse, la ediția cu numărul VII a Simpozionului ”Educația în contextul european de azi”. Manifestarea este organizată de Colegiul Tehnic ”General Gheorghe Magheru”, I Liceum Ogolnoksztalcace, Ostrolece, Polonia și Universitatea ”Titu Maiorescu” București în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Gorj, Școala Gimnazială ”Antonie Mogoș” Ceauru-Bălești, Asociația ȘCOALA GORJEANĂ, Săptămânalul VERTICAL și N-Sat Tv.

Manifestare de tradiție a învățământului gorjean, ediția a VII-a a Simpozionului a avut ca referenți științifici: Prof. univ. dr. Angheni Smaranda, Rector al Universitatii „Titu Maiorescu”din București; Prof. univ. dr. Urs Iosif , Președintele Consiliului de Administrație al Universitatii „Titu Maiorescu”din Bucuresti; Prof. univ. dr. Ivan Sorin , Decan al Facultatii de Stiinte Sociale, Politice si Umaniste, F.S.S.P.U. din cadrul Universitatii „Titu Maiorescu”din Bucuresti; Conf. univ. dr. Mălăescu Dan, Decan al Facultății de Drept și Știinte Economice din Târgu-Jiu din cadrul Universitatii „Titu Maiorescu” din București; Conf. univ. dr. Voinea Dan, Universitatea „Titu Maiorescu” din Bucuresti, Facultatea de Drept si Stiinte Economice din Târgu-Jiu; Conf. univ. dr. Popescu Lazar, Universitatea „Titu Maiorescu” din Bucuresti, F.S.S.P.U.; Lector univ. dr. Popescu-Brãdiceni Ion, Universitatea „Constantin Brâncuși” din Târgu-Jiu, Facultatea de ȘtiinȚe Medicale si Comportamentale; Conf. univ. Căruntu Genu, Universitatea „Constantin Brâncuși” din Târgu-Jiu, Facultatea de Știinte Economice.

Marius Buzera, directorul Colegiului Tehnic ”General Gheorghe Magheru”, ne-a declarat despre acest eveniment: ”Ca în fiecare an, Simpozionul a fost o manifestare de mare ținută științifică, dovadă lucrările prezentate dar și participarea elevilor și profesorilor. Mă bucur că parteneriatul început ediția trecută cu cei de la <> a dat roade și am avut o ediție extrem de fructoasă. Pentru organizarea acestui Simpozion trebuie să mulțumesc în special celor care s-au aflat în comisiile de lucru și au trebuit să citească zeci de lucrări ale colegilor dar și celor implicați direct în organizare, inclusiv în completarea site-ului manifestării: http://www.enec.ctgm.ro.”

Dar iată comisiile de lucru ale Simpozionului:

A. UMANISM ȘI COMUNICARE
1. Limba si comunicare – Conf. univ. dr. Popescu Lazãr Universitatea Titu Maiorescu” din Bucuresti, F.S.S.P.U.
Asist. univ. dr. Holt Johana, Universitatea Titu Maiorescu” din Bucuresti, F.S.S.P.U.
2. Stiinte socio-umane Conf. univ. dr. Voinea Dan, Universitatea Titu Maiorescu” din Bucuresti, Facultatea de Drept si Stiinte Economice din Targu-Jiu
Asist. univ. dr. Deaconu-Dascalu Diana, Universitatea Titu Maiorescu” din Bucuresti, Facultatea de Drept si Stiinte Economice din Targu-Jiu
– Lector univ. drd. Dodescu Nadia Elena, Universitatea
Titu Maiorescu” din Bucuresti, Facultatea de Drept si Stiinte Economice din Targu-Jiu
3. Pedagogie și metodicã moderne Prof. Popescu Georgeta, Inspectoratul Scolar Judetean Gorj
– Asist. univ. drd.
Verdes Rocselana, Universitatea Titu Maiorescu” din Bucuresti, F.S.S.P.U./ Colegiul TehnicGeneral Gheorghe Magheru”din Targu-Jiu
4. Cultura și civilizația corpuluiConf. univ. dr. Malaescu Dan, Universitatea Titu Maiorescu” din Bucuresti, Facultatea de Drept si Stiinte Economice din Targu-Jiu
– Prof. Pircalabu Alina,Colegiul Tehnic General Gheorghe Magheru” din Targu-Jiu
5. Politologie și integrare europeanã – Lector univ. dr. Borcos Corina, Universitatea Titu Maiorescu” din Bucuresti, Facultatea de Drept si Stiinte Economice din Targu-Jiu
– Asist. univ. drd. Dascalu Beatrice Daiana, Universitatea
Titu Maiorescu” din Bucuresti, Facultatea de Drept si Stiinte Economice din Targu-Jiu
Prof. Pirvulescu Marinela, Colegiul National Ecaterina Teodoroiu” din Targu-Jiu
B. ȘTIINȚĂ ȘI TEHNICÃ
1. Istorie-geografie Prof. Șomâcu Cornel,  Școala Gimnazială” Antonie Mogos” Ceauru, Balesti
Prof. dr. Minoniu Anca Colegiul Tehnic General Gheorghe Magheru” din Targu-Jiu
2. Matematicã-Informaticã Conf. univ. dr. Vatuiu Teodora, Universitatea Titu Maiorescu” din Bucuresti, Facultatea de Drept si Stiinte Economice din Targu-Jiu
Prof. Popescu Constantin Adrian, Inspectoratul Scolar Judetean Gorj
Prof. Staicu Marian, Inspectoratul Scolar Judetean Gorj
3. Instrucție și  educație extracurricularã Con. univ. dr. Cernaianu Nicolae, Universitatea Titu Maiorescu” din Bucuresti, Facultatea de Drept si Stiinte Economice din Targu-Jiu
– Prof. Catalina Marcela, Colegiul Tehnic General Gheorghe Magheru”din Targu-Jiu
Prof. Margulescu Carmen, Colegiul Tehnic General Gheorghe Magheru” din Targu-Jiu
4. Epistemologie integratã și aplicatã Lector univ. dr. PopescuBradiceni Ion, Universitatea „Constantin Brâncuși” Facultatea de Știinþe Medicale și Comportamentale din Târgu-Jiu
5. Resurse naturale și economie Lector univ. dr. Lupulescu Grigore, Universitatea Titu Maiorescu” din București, Facultatea de Drept si Știinþe Economice din Târgu-Jiu
Prof. Pãtrãșcoiu Simona, prof. Dãnãricu Carmen, Colegiul Tehnic General Gheorghe Magheru” din Târgu-Jiu
6. Inginerie industrialã Prof. Mihai Camelia, Colegiul Tehnic General Gheorghe Magheru” din Târgu-Jiu
Prof. Milosteanu Diana, Colegiul Tehnic General Gheorghe Magheru” din Târgu-Jiu

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.