Peste 78% dintre elevii gorjeni au promovat Evaluarea Naţională


La ora 13.30 în toate şcolile din judeţul Gorj s-au afişat rezultatele la Evaluarea Naţională, înainte de contestaţii. Potrivit rezultatelor, 78,75%  dintre elevii gorjeni au promovat acest examen în judeţ.

La nivelul judeţului Gorj există unităţi şcolare cu procente de promovabilitate aproape de maximum: CNTV, Colegiul Naţional „Spiru Haret”, Şcoala Gimnazială „Constantin Săvoiu”, Şcoala Gimnazială „Alexandru Ştefulescu”, Şcoala Gimnazială „Sfântul Nicolae” Tg-Jiu, Colegiul Naţional „George Coşbuc” Motru ş.a. Potrivit primelor informaţii venite dinspre centrele de examen, situaţia şcolilor cu cele mai bune reyultate este următoarea: -CNTV   82 de candidaţi, toţi promovaţi, o singură medie de 10.00: Alexandru Mischie -CNSH    60 candidaţi, toţi promovaţi, o singură medie de 10.00: Leonard Mădălin Guran -Şc. Gim. „Constantin Săvoiu”, 128 candidaţi, 126 promovaţi, două medii de 10.00: Iulia Pascu şi Adriana Stavilă

Potrivit purtătorului de cuvânt al ISJ Gorj, prof. Georgeta Popescu, „la nivelul județului Gorj, procentul de promovabilitate este de 78,75 %, asta însemnând note peste 5. La proba de Limba și literatura română, procentul de note peste 5 este 87%, iar la Matem, atică, procentul este de 72,69%. Există cinci elevi care au obținut media 10, însă au mai existat astfel de note. La Limba română au fost notate cu punctaj maxim 17 lucrări, iar la Matematică 102 lucrări”.

colegiul-tudor-vladimirescu

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.