Tabara de cercetare etnofolclorică în sudul judeţului Gorj


 

 

Arhive 466

 

În perioada 13 – 19 iulie 2015, se va desfăşura cea de a X-a ediţie a Taberei de cercetare etnofolcloric[ „C-tin Brăiloiu”, organizată de Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Gorj. Echipa de cercetare este condusă de Pompiliu Ciolacu, etnolog CJCPCT Gorj şi Stelian Florescu, referet muzică CJCPCT Gorj, din componenţ[ făcând parte prof. dr. Corina Mihăescu, cercetător ştiinţific la Institutul Naţional al Patrimoniului, Departamentul Patrimoniului Cultural Imaterial, Ion Popescu Brădiceni, prof, univ, UCB Tg.-Jiu, Cristina Ciolacu, profesor Palatul Copiilor Tg-Jiu, Dan Popescu, sociolog CJCPCT Gorj, Viorel Surdoiu, inspector de specialitate CJCPCT Gorj.

Zona care va face obiectul cercetării – Sudul Gorjului, comunele: Brăneşti, Ţânţăreni, Aninoasa, Săuleşti, Plopşoru, Urdari, Fărcăşeşti, Bâlteni.

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.